Balıkesir Merhaba Gazetesi

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNE ÇALIŞTAY

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNE ÇALIŞTAY
17 Ekim 2015 - 0:22

Genel

Balıkesir Mimarlar Odası Mimarlık bölümü öğrencilerine yönelik tasarım ve imaj üzerine bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya Dünyaca ünlü Tasarımcı Adnan Serbest katıldı.
20 öğrencinin katıldığı programda Tasarımcı Adnan Serbest öğrencilere bir sunum gerçekleştirdi. Tasarım alanında marka olarak bilinen Adnan Serbest öğrencilere Marka olabilmenin yöntemleri üzerine detaylı bilgiler verdi. Öğrenciler çalıştayda 4’er kişilik gruplarla birlikte, belirlenen bir mekan içerisinde Mekan, Kimlik ve İmaj üzerine çalışmalar yaptı. Belirlenen mekanı bir müşteriye pazarlama ve sunmayı pratikte gerçekleştiren öğrenciler bugün yapılacak program ile jüri huzurunda eserlerini sunacaklar.
Etkinlikle ilgili Merhaba ’ya açıklamada bulunan Ali Özerk yapılan etkinliğin mezun olacak öğrencilere yönelik yapıldığını ve iş alabilme ve iş kabiliyetlerini gerçekleştirebilme kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla düzenlediklerini ifade etti. Başkan Özerk “Bugünkü etkinliğimizin konusu mekân, kimlik ve imaj. Bunun sonucunda yeni mezun olacak mimar arkadaşlarımızın piyasaya çıktıkları vakit iş alabilme, iş yapabilme kabiliyetlerini geliştirebilmelerini sağlayabilmek. Bir müşteri ile konuşurken nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğretmek ve bu imkânı sağlayabilmek. Biz onlara hazır bir mekân verdik, bu mekânı da loft mekân olarak düşündük, loft mekânlar eski bir sanayi yapısıdır. Eski sanayi yapılarının dönüştürülmesi anlamında bir yer. Burası bir büro olabilir, home ofis olabilir, daha sonra da bu mekânı bir müşteriye pazarlayacaklar. Amacımız genç mimar arkadaşlarımızı hayata hazırlamak. Bu bir yarışma değil, sadece arkadaşlarımıza, öğrencilerimize bir şeyler öğretebilmek” dedi.
“PRATİKTE TUTUNABİLMELİLER”
Tasarım alanında marka isimlerden olan Dünyaca Ünlü Tasarımcı Adnan Serbest yapılan çalıştay ile ilgili Merhaba’ ya konuştu. Mimarlık alanında çalışma yapan öğrencilerin nasıl marka olabilecekleri üzerine bir program gerçekleştirdiklerini ifade eden Serbest Yaratıcı düşüncenin meydana çıkarılabilmesi için yapılan Çalıştay’ın faydalı bir program olacağını ifade etti. Serbest “Mimarlık öğrencileriyle bir çalışma yapıyoruz, pratikte kreatif anlamdaki yaratıcı disiplinlerin profesyonel meslek pratiğinde tutunabilmeleri ve bir başlangıç yapabilmeleri için bu çalıştayı yapıyoruz” dedi.
“TASARIMIN ANADOLUDA OLDUĞUNU GÖRDÜK”
Tasarımın Anadolu’da olduğunu ifade eden Serbest “ İstanbul’da yaşayanlar olarak tasarımın biraz daha Anadolu’da olduğu düşüncesi içerisindeyiz. Anadolu’da bir yere gitmek, bizim için sosyal bir misyon. Gittiğimiz yerlerde fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz.  Anadolu’nun çok değişik şehirlerine bu tarz ikili ilişkileri güçlendirecek çalıştaylar yapıyoruz. Tasarım alanında fikir olarak İstanbul’da sınırlanmaktan ziyade Anadolu’daki yerlere gidip, yeni fikir ve düşünceleri keşfedebilmek, burada tartışmak ve bunları iletmek paylaşmak gibi bir misyon üstlenmiş durumdayız. Gittiğimiz yerlerde şehrin hikâyesi, yaşam stili biçimini görmüş oluyoruz hem de genç insanlara katkılarımız olsun istiyoruz” dedi.
“MARKALAŞMA ÜZERİNE FİKİR SAHİBİ OLSUNLAR”
‘Tasarım alanında bir marka nasıl olunur’ bu yönde öğrencilerin fikir sahibi olmasını istediklerini ifade eden Serbest “Kreatif eğitim alan öğrencilerin, bir marka olması gerektiği konusunda kafalarının içinde bir konsept oluşmasını istiyoruz. Kreatif insan bir markaysa biz bu marka oluşuna göre bir düşünce içerisinde hareket etmelerini istiyoruz. Ve öğrencilere bunu nasıl başaracaklarını anlatıyoruz. Sezgilerini nasıl eğitecekleri konusunda bir takım saptamalarımız ve öngörülerimiz oldu. Belki bir kişiye içeride ulaşmışızdır, bu bile bize yeter” dedi. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.