Balıkesir Merhaba Gazetesi

“MOBİLYA SEKTÖRÜNDE ÜLKEMİZ ÖNEMLİ BİR TEDARİKÇİ”

“MOBİLYA SEKTÖRÜNDE ÜLKEMİZ ÖNEMLİ BİR TEDARİKÇİ”
04 Ağustos 2020 - 17:06

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Mobilya Sektörü’ nde sektör üreticilerinin durumunun çok iyi seviyelere geldiğini fakat ilerleyen teknoloji karşısında bu seviyenin yeterli olmadığını düşündüğünü belirtti.

 

“Ülkemiz mobilya sektöründe dünyada çok önemli bir tedarikçi konumunda. Sektörde dünyanın 12. büyük ihracatçısıyız. Bu seviye çok güzel ve çok başarılı fakat yeterli değil. Mobilyacılarımızı ilk 5’e sokacak adımlar atılmalı. En önemlisi el üretimi yapan mobilyacılık esnafına özel teşvikler verilerek desteklenmeli” şeklinde konuştu.

 

“Sektörde Hedefimiz Dünyada İlk 5 ”

 

Üretim ve ihracat konusunda dünya sıralamamızı ilk 5’e çekmemiz gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi süreci mobilya sektörümüzü de sekteye uğratmıştı fakat yılın ilk 6 ayı sonunda durum yine eski günlerine döndü. Öyle ki Bu altı aylık süreçte ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48 artarak 1,5 milyon dolar oldu. Cari açığa büyük katkıda bulunan ,dünyada ülkemizin adını her yerde duyuran mobilya sektörümüzün bu başarısı çok sevindirici.

 

Üreticiye Destek Bekleniyor

 

Dünyanın 13. büyük mobilya üreticisi, 12. büyük ihracatçısı konumundayız. Fakat bu seviyeyi ilk 5’e çekmememiz için hiçbir sebep yok.Ankara Siteler, Bursa İnegöl gibi dört bir yandaki mobilyacı esnafımızın bizi daha da gururlandırması için teşvikler verilmeli. Dünyaya ihraç edilen dizi ve filmlerin çekimlerinde mobilyalarımız daha fazla ve daha detaylı şekilde işlenmeli” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.