Gündemİlçe Haberleri

Mübadillerin 100. Yılı Denize Karanfil Bırakılarak Anıldı

Mübadillerin, Bandırma'ya gelişlerinin 100. yılı dolayısıyla düzenlenen anma töreninde denize karanfil bırakılarak anıldı.

Mübadillerin 100. Yılı Denize Karanfil Bırakılarak Anıldı

Mübadillerin, Bandırma’ya gelişlerinin 100. yılı dolayısıyla düzenlenen anma töreninde denize karanfil bırakılarak anıldı. Kokala ve Koritalı mübadillerin 9 Mart 1924’te Akdeniz vapuruyla Bandırma’ya gelişlerinin yıldönümü, Bandırma İskelesi’nde gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı. Törende, mübadillerin torunları ve akrabaları denize karanfil bırakarak anma törenini gerçekleştirdi.

Ozan Mübadilleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Alper Yapan, günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi. Yapan, mübadellerin nasıl Bandırma’ya geldiğine dair bilgiler vererek, atalarının yaşadıkları deneyimi paylaştı. Tifo salgınına yakalanan mübadillerin Bandırma’da karantinaya alındığını ve bu süreçte yaşananları aktardı.

Mübadillerin 100. Yılı Denize Karanfil Bırakılarak Anıldı

Mübadillerin torunlarından biri olan Erdek Girit ve Rumeli Mübadilleri Yönetim Kurulu Üyesi Türkan Akdağ Öztürk ise atalarının Bandırma’ya ayak bastığı yerde bulunmanın kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti. Öztürk, atalarını hiç unutmayacaklarını ve anmaya devam edeceklerini vurguladı.

 

 

Haber: Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu