Balıkesir Merhaba Gazetesi

MUCİZE DOKUNUŞ

MUCİZE DOKUNUŞ
23 Eylül 2014 - 0:10

Genel

Kepsut’un kırsal mahallelerinden Müzik Öğretmeni Nuri Dağdelen’in toplayıp bir araya getirdiği çocuklar darbukalarını konuşturarak harikalar yaratıyor.

Hayatlarında ilk kez darbuka çalan bu çocuklar 5 ay gibi kısa bir sürede televizyonların canlı yayın konuğu olmayı başardılar.

01

 

Dursunbeyli müzik öğretmeni Nuri Dağdelen’in Kepsut’un kırsal mahallelerinden seçtiği yetenekli çocuklarla oluşturduğu darbuka grubu izleyenleri kendisine hayran bırakıyor. Henüz birkaç ay önce bir araya gelen ve hayatlarında daha önce darbuka olmayan bu çocuklar şu an bırakın Balıkesir’i Türkiye’nin gündeminde yer edinmiş durumdalar. Televizyon programları, gazete-dergi haberleri ve canlı yayınlar derken son olarak ünü Dünya’ya ulaşan İstanbul İstiklal Caddesi’nde onbinlerce kişiye gösteri yapan “Hayatın Ritmini Yakala” grubu artık yurt dışına çıkmaya hazırlanıyor.

HERŞEY İKİ DARBUKAYLA BAŞLAMIŞ

Dağdelen grubu önce kafasında proje olarak canlandırıp hayali gerçeğe nasıl dönüştürdüğünü şöyle anlatıyor. “Sağdan soldan bulunan enstrümantallerle iki-üç darbuka derken birden grup oluştu. Çocukların tamamı Dursunbey ve Kepsut’un kırsal mahallerinden özenle seçilmiş yetenekli kardeşlerimiz. Enstrümantal yokluğunda plastik bardaklarla karaografi hazırlayıp cd leri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası vurmalı çalgılar juri üyelerine gönderdik. Buraya katılmaya hak kazandırınca grupta ve Kepsut’ta büyük yankı uyandırdık. Bu yankı şimdi Türkiye’ye ve gelen davetlerle yurt dışına taşacak boyutlara ulaştı”

İLK GÖSTERİ KEPSUT’LU ÖĞRETMENLERE

Grup elemanlarının seçiminde, Nuri hocanın kendisinde bu isteği fazlasıyla dışa yansıtan çocukları seçmesi başarmada en önemli etken denilebilir. Gruba katılmak için yüzlerce talep gelmiş ama Nuri hoca bu konuda özenle seçim yapmış.

“Daha önce darbukayı hiç eline almamış çocuklar ilk defa bu grupla bir araya geldiler” diyen Dağdelen,” Şu an dört kız dört erkek darbukacımız birde tefçimiz var. Darbukalarımız arasında kaşıklarımız, bardaklarımız var. Karaografilerin tamamı bana ait ve Dünya’da tek. Tamamen özgün bizim üretimimiz. Grup ilk bir araya geldiğinde Kepsut’ta öğretmenler gününde gösteri sergiledi. Çok olumlu tepki aldık ve hatta orası o gün yıkıldı diyebilirim. Sonrasında ben dahi şaşırdım böyle yoğun bir beğeniye.” diyerek yola çıkış hikayelerini anlattı.

gggg

 

KEPSUT’A 213 BİN LİRA KATKI VE MÜZİK EVİ

Mesleğinde yaratıcı kişiliğe sahip olduğunu belirten Müzik Öğretmeni Nuri Dağdelen projesinin desteklenmesiyle Kepsut’un mükemmel bir müzik evine sahip olduğunu anlattı. 213 bin lira gibi önemli bir parayla kalıcı eser bırakmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Dağdelen “Benim böyle planlarım projelerim olur. Ama iki yıl ama 5yıl sonra gerçekleşir. Bu onlardan birisiydi ve projenin devamı da gelecek. Bu başarılarımız sonrası Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan 213 bin lira proje desteği kazandık. Ahşap müzik atölyesi yapacağız. Tamamı ahşap 185 metrekarelik bir yapı olacak. Bu yapının ardından gelen desteğin yaklaşık 100 bin lirası enstrümantal geri kalan 50 bini de ses sistemleri için harcanacak. “

İSTİKLAL CADDESİ’NDE ONBİNLER ÇOŞTU

Nuri Dağdelen’e bu kadar kısa sürede kısıtlı imkanlarla nasıl ün yaptıklarını sorduk, işte cevabı: “Her şey bir anda gelişti. Öğretmenler günündeki gösterinin ardından okullardan davet almaya başladık. Üç ay gibi bir sürede patladı gitti ve biz yaklaşık 30 civarı yerde gösteri sunduk. Sonra bunu sosyal medya paylaşımları tetikledi. Televizyon programlarına katıldık. Canlı yayınlarda gösteriler sunduk. Ünlü klarnetçi Serkan Çayırlı ile aynı programa katıldık, dergi ve gazetelere haber konusu olduk. Bugün itibari ile 5 ay geride kaldı ve son olarak Feshane’de Kepsut ve Balıkesir grubu olarak tanıtıma katkı sunmaya çalıştık. İstiklal Caddesi’nde gösteri yaptık görmeliydiniz. Binlerce kişi ilgiyle takip etti, çılgınca alkışladı. Çok gururlandık, Balıkesirli olarak elimizden geleni yaptığımıza inanıyorum.  Fotoğraf çektirenler, tanışmak isteyenler, hatta yurt dışına davet edenler oldu. Çok olumlu tepkiler bizi daha da kamçılıyor, daha iyilerini yapmak istiyoruz.”

SIRADA BALIKESİR TANITIM FİLMİ VAR

Ekibin yaş ortalaması 12-13 civarında değişiyor. Güzel sanatları kazanarak eğitimini sürdüren 3 öğrencimiz var. Yeni değişik projelerimiz olacak, giden kardeşlerimizin yerine yenilerini dahil edeceğiz. Bu sene sonunda ahşap binamızda inşallah üretim yapacağız. Okulumuzda yaklaşık 300 öğrenci var ve bu öğrencilerin her biri en az bir enstrümantal çalar durumda olacak. Yetkili büyüklerimizle görüştük bu çalgılarla değişik yerlerde çekim yaparak Balıkesir’i tanıtma filmi çekmeyi hedefliyoruz.

BAŞKAN CANKUL HEP YANIMIZDA OLDU

Bu işte kazancım yok hatta şimdilik gider var diyebilirim ama ortaya güzel şeyler koymak sanırım en büyük kazanç kendi adıma. Allah rızası için başladık, aramızda ailecek bir iletişim bir kaynaşma var. Bu bizi büyük bir aile haline getirdi bu kazanım maddiyattan da öte bir kazanç. Öğrencilerimin evine misafir olmak, aileden birisi olarak görülmek gurur verici. Bu arada Dursunbeyliler elbette bu faaliyeti Kepsut’ta yaptığım için kırılıyor ama gelişmeler böyle oldu. Kepsut Belediye Başkanımız hemen bizi sahiplendi. Yardıma ihtiyacımız olan her konuda yakın desteğini ve ilgisini gösterdi. Gerçekten çok büyük emekleri ve katkıları var grubumuza. Ne zaman kapısını çalsak geri döndürmedi Allah razı olsun. İstanbul Feshane’ye de Başkanımızın katkılarıyla geldik.

Haber&Foto: İsmail Koca

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.