Balıkesir Merhaba Gazetesi

MÜFTÜLÜKLERCE PANDEMİ TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

MÜFTÜLÜKLERCE PANDEMİ TEDBİRLERİ DEĞERLENDİRİLDİ
13 Kasım 2020 - 12:12

Karesi ve Altıeylül Müftülükleri Balıkesir İl Müftülüğü Konferans Salonunda “Pandemi Sürecinde Alınan Tedbirlerin Değerlendirilmesi” amacı ile bir toplantı gerçekleştirildi.

 

KARESİ MÜFTÜSÜ SAĞLIK DEĞERLENDİRDİ

 

Karesi ve Altıeylül Müftülükleri Balıkesir İl Müftülüğü Konferans Salonunda “Pandemi Sürecinde Alınan Tedbirlerin Değerlendirilmesi” amacı ile bir toplantı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda Kovid-19 sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Karesi Müftüsü Fahri Sağlık toplantıda bir açıklamada bulundu. Sağlık açıklamasında şöyle kaydetti:

 

2020 HÜZÜN YILI OLDU

 

“2020 Yılı İnsanlık için hüzün yılı oldu. Kovid-19 adı verilen bir virüs pek çok dengeyi alt üst etti. Devletimiz bütün kurum ve kuruluşları ile bu salgınla mücadele eylem planları hazırlayıp uygulamaya koydu. Bu kapsamda camilerle ilgili olarak; Camilerimiz 16 Mart 2020 de cemaatle ibadete kapatıldı. 29 Mayıs’ta Bahçeleri müsait camiler Öğle-İkindi ve Cuma namazları için belirlenen tedbirlere uymak şartı ile açıldı. 24 Haziran’da da yine belirlenen tedbirlere uymak şartı ile tamamı açıldı. Salgın hastalıkla mücadele çerçevesinde belirlenen üç temel kural olan maske- sosyal mesafe ve hijyen üzerinde titizlikle durmamız gerekiyor. Camilerimizde bu temel kurallar maske- seccade- sosyal mesafe ve hijyen olarak belirlendi.

 

GAYRETLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

 

Dün gerçekleştirilen İlçe Müftüleri Toplantısına katılarak bizleri onurlandıran Valimiz Sayın Hasan Şıldak pandemi sürecinde din görevlilerimizin gerek camilerinde gerekse cami dışında ifa ettikleri görevleri takdirle karşıladıklarını, bir müddet evvel İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ’nun da aynı doğrultudaki fikirlerini kamuoyu ile paylaştıklarını ifade etmişlerdir.Sayın Valimiz Hasan Şıldak beyefendi ile, Karesi Kaymakamımız Sayın Abdulkadir Demir’in sizlere en derin sevgi ve muhabbetlerini iletiyorum. Ben de Karesi İlçe Müftüsü olarak bu süreçte gösterdiğiniz özverili üstün gayretleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

HATIRLATMALARDA BULUNDU

 

Bu toplantı münasebetiyle hatırlatılmasında fayda mülahaza ettiğim bazı hususları dikkatlerinize sunuyorum. Camilerinizde devlet adına yetkili, görevli ve sorumlu sizlersiniz. Camilerinize girip-çıkarken bu şuurla hareket ediniz. Salgın Hastalık Tedbirleri çerçevesinde cami ve Kur’an Kurslarımız ile ilgili sürecin başından itibaren alınan tüm tedbirler aynen geçerlidir. Aldığımız tedbirleri hatırlatmak gerekirse; Camimizin sosyal mesafeye uygun cemaat kapasitesi ilan yazılarımız İç-dış sosyal mesafe belirleme çizgilerimiz (Önümüzdeki kış mevsimi göz önüne alınarak Sosyal Mesafe İşaretlemeleri bir saf ara bırakılarak değil de safın hemen arkasından çaprazlama usulü ile yeniden işaretlenip kapasitenin yeniden belirlenmesi tavsiye olunur. ) Maske- Seccade ve Sosyal Mesafe uyarı yazılarımız, Dezenfektan malzemelerimiz, Şadırvan ve WC’lerde temizlik, hijyen ve sıvı sabun malzemelerimiz. Bu konularda deformasyon veya eksikliklerimiz varsa acilen giderilmesi gerekir.

 

DUYURULAR HAYATİ ÖNEME SAHİP

 

Cami içi ve minareden yapılması istenilen duyuruların titizlikle ve harfiyen yerine getirilmesi hayati öneme sahiptir. Maske ve seccade kuralına ısrarla uymayanların isim adres ve telefonlarının Müftülüğümüze bildirilmesi gerekir. Çok yaşlılara namazlarını evde kılmalarının tavsiye edilmesi uygun olacaktır. Cuma namazları için özel önlemler alınması gerekir. Bu cümleden olmak üzere; Cuma Heyeti Listelerinin Güncellenip işlevsel hale getirilmeleri, görevlilerimizin cami girişlerini kontrol etmeleri, kapasite dolunca içeriye cemaat alınmaması önem arz etmektedir. Cenaze namazlarında maske ve sosyal mesafe uyarılarının yapılmasına ısrarla devam edilmelidir. Taziyelere nezaret edilmeli, özellikle toplu taziyelerin önlenmesi sağlanmalıdır.

 

ZARURİ OLMADIKÇA İL DIŞINA ÇIKMAYIN

 

Kırsal Mahallelerde bulaşma oranı yükselmiştir. Tedbirler tekrar gözden geçirilerek tavizsiz uygulanmalıdır. Personelimizin alması gereken kişisel tedbirler. Ziyaretler azaltılmalı. Çok zaruri olmadıkça İl dışına çıkılmamalı, il dışından gelenlerle temastan kaçınılmalıdır. Hepinize tekrar teşekkür eder, çalışmalarınızda üstün başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim. Rabbim bu musibetten hepimizi korusun temennisinde bulundu. ” Toplantıya Balıkesir İl Müftüsü Ramazan Topcan, Karesi İlçe Müftüsü Fahri Sağlık ve Altıeylül İlçe Müftüsü Hayati Yelkovan ile Karesi ve Altıeylül Müftülükleri din görevlileri katıldı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.