Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

MUHALEVETTE GÜÇLENMEK

MUHALEVETTE GÜÇLENMEK
29 Kasım 2014 - 0:09

Genel

Hangi ülke, karşısında güçlü, akıllı ve ahlaklı bir muhalefet bulabilmişse, hizmetlerine daha büyük hizmetler katmıştır. Parlamenter demokratik sistemlerde, muhalefet tren vagonlarını arkadan iten lokomotif görevi görmelidir. Ne var ki bizdeki muhalefet, her olay ve gelişime bir nevi takoz oluyor. Yerküredeki olumsuzlukların yanında görünüp, ESED CİNAYETİNE bile destek olma yolları arıyor.

Muhalefet durumundaki anlayış ve yaşayışlarda, manevi körlükten, akıl körlüğüne, maddi teminattan, manevi kazanca kadar birçok oluşumda değişime uğratılmalıdır. Hayat şan, şöhret, makam, imkân gibi geçici dünya nimetleri ile sınırlı değildir. Haset, çıkarcılık ve iktidar olma hırsına kapılan muhalefet oluşumları, hepten güvensiz bir yapı ile yanıltıcı olmakta ve iftira ile yol alma duygusuna sapmaktadır.

Çok yazdım. Yine yazayım. Osmanlı insanının asıl gücü, duruşunda, ahlakında ve güven veren şahsiyetindeydi. Milletimiz güven veren o duruşlardaki şahsiyeti aramaktadır. Ne var ki çıkar ve makam hırsına düşen muhalefet anlayışı, insanı, gerçeğe de, kendi kendine de ters düşürüyor.

Çıkarcı VAHŞİ KAPİTALİST SİSTEMİN güçleri, Türkiye çevresini ateşle sardı. Bu yangın Türkiye’yi de sarsın gayretinde olan muhalefete, tabandaki halk kitleleri rağbet etmiyor. Ülke yangınından medet uman muhalefete, kimse güvenilir gözle bakmıyor. Sadakat, şahsa, partiye değil HAKKADIR. Hakkın Ve haklının arkasında duran anlayışların peşinden bu necip milleti ayıramayız. Öyleyse çıkarcılık ve iktidar hırsını bırakıp, HAKKIN VE HAKLININ yanında olmasını bilen anlayışları, muhalefetteki her oluşuma getirmek esas olmalıdır.

İktidar olan her oluşuma yanaşıp, kendine servet ve makam teminindeki anlayışların karşısına durmadan, yapılan her icraata HAYIR diye tavır koyan yaklaşımlardan toplum uzaklaşıyor. Yürüyen iktidar kervanında büyük hedefleri gözleyip, büyük yükler taşımaya çalışan kervana, muhalefet lokomotifi arkadan destek olmayı yakalarsa, büyümenin içeriğine ve inceliğine vakıf olmuş demektir. Yürüyen bu kervanda, yük taşımaktan ziyade, devlete ve millete YÜK olup çıkar temin etmek isteyen anlayışları, muhalefet ayırarak, kervanı ters yönde çekmeyi yakalamalıdır. Bu inceliği yakalamayan muhalefet, devamlı yerinde saymaya, hatta küçülmeye mahkûmdur. Yürekten konuşup, yürekten iş yapan kişilerin önüne konan engeller, temiz vicdanlarda burukluk meydana getirdiği gibi, nefrete de sebep oluyor.

Musul’daki rehinelerimizin kurtarılmasından YAS duyup, ülkeyi İŞİD belasına bulaştırılma gayretindeki bir muhalefetin oluşması, toplumda ters tepkilere yol açıyor. Milletin sevincine ortak olup, acılarını paylaşmak, her ortamda ve her imkânda esas olmalıdır. Yoksa sadece İSTEMEZÜK siyaseti milletin vicdanında kabul görmüyor. Toplumun hassas duygularına değer vermeden, materyalist, ufuksuz, somut olgularla, haset, fitne ve çıkar bataklığında kalan muhalefet, boğulmaya mahkûmdur. Terör, sokakları, dağları, insanlığı, uluslar arası saygıyı yakıp yıkıyor. Muhalefette bu yangına bir bidon benzinle koşuyor. Bu icraatlar içerisindeki muhalefet, kendi sonunu kendi hazırlamaktadır. Olumlu icraatlara DESTEK, olumsuz gelişmelere KÖSTEK olmayı bilen muhalefet, büyümenin yolunu bulmuş demektir.

Söz ve icraat, muhatabının anlayabildiği kadar değer kazanır. Biz yazalım, anlayabilen anlar, anlamak istemeyenlere de bir sözümüz var.

Ey rakibim, sen benim ifadem ve hızımsın.

Gündüzüm geceye muhtaç,

Bana da zaten sen lazımsın. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.