Balıkesir Merhaba Gazetesi

 “Muhasebe ve Müşavirlik Ücretleri Enflasyon Farkı Kadar Artırılıyor”

 “Muhasebe ve Müşavirlik Ücretleri Enflasyon Farkı Kadar Artırılıyor”
01 Temmuz 2022 - 16:31

 “Muhasebe ve Müşavirlik Ücretleri Enflasyon Farkı Kadar Artırılıyor”

 

Balıkesir SMMM Odası Başkanı Ertuğ Aslan 1 Temmuz itibariyle ülke genelinde geçerli olmak üzere muhasebe ve müşavirlik ücretlerinde enflasyon farkı kadar artışa gidileceğini söyledi.

 

Giderler Karşılanamaz Hale Gelmiştir

Balıkesir SMMM Odası Başkanı Ertuğ Aslan yaptığı açıklamada, “Verdikleri hizmetlerle işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlayan Mali Müşavirler aynı zamanda kamu finansmanının da en büyük güvencesidir. Mali Müşavirler, işletmelerin varlıklarını koruyabilmelerine, işlemlerini ve faaliyetlerini sağlıklı yürütebilmelerine katkı sunarak işletmeler için değer yaratmakta. Kamu finansmanının temel dayanağı olan vergi gelirleri Mali Müşavirlerin vermiş olduğu hizmetler sonucu belirlenmekte. Mali Müşavirlerin ve Yeminli Mali Müşavirlerin bu ve bunun gibi verdikleri daha birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri ücretler ise günümüzde giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir.” Dedi.

“Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirler Enflasyon Artışının En Büyük Mağduru”

Balıkesir SMMM Odası Başkanı Ertuğ Aslan ayrıca “Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon pek çok yurttaş gibi Mali Müşavirleri de zor durumda bırakmıştır. Fedakârca ve özveriyle görevlerini yapan Mali Müşavirler enflasyonun yaratmış olduğu tahribatın en ağır yükünü bu süreçte omuzlamak zorunda kalmaktadır. Bilindiği üzere muhasebe ve müşavirlik ücretleri Yürürlükteki, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesi ile ilgili yılın ilk ayında bir önceki yılın enflasyon rakamları üzerinden belirlenmektedir. Bu tarifeye göre 2022 yılı ücretleri 2021 yılı enflasyon oranına göre Ocak ayında belirlenmekte ve bu ücretler yıl boyu değiştirilmeden uygulanmaktadır. Bu durum Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirleri enflasyondaki artışın ve ortaya çıkan tahribatın en büyük mağduru haline getirmiştir.” Şeklinde konuştu.

“Muhasebe Ücretlerinde Hizmetin Karşılığı Alınamıyor”

“Yıllık olarak belirlenen Asgari Ücretin dahi Temmuz ayında güncellenmesi için çalışmaların yapıldığı, Resmi Gazete’de düzenlemelerin yayınlandığı bu noktada meslek mensuplarının da mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerini karşılama noktasında ücretlerini güncelleme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Öyle ki sadece mesleki faaliyete ilişkin personel, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. gibi giderlerin tamamında olağanüstü artışlar meydana gelmiştir. TÜİK verilerine göre Mayıs 2022 itibariyle tüketici fiyatlarında yıllık değişim yüzde 73,50 ve yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 132 olmuştur. TÜFE özel kapsamlı göstergelerine göre, gıda yüzde 76, enerji yüzde 121, ulaştırma hizmetleri yüzde 78 ve kira yüzde 20 artış göstermiştir. Geçmiş yılın enflasyon oranı ile ücret tarifesi belirlenen meslek mensubunun gelirleri daha Mayıs ayı gelmeden çoktan bir önceki yıl fiyatlar seviyesine gelmiş bulunmaktadır. Ne yazık ki alınan muhasebe ücretleri bu enflasyonist ortamda verilen hizmetin karşılığı olmaktan tamamen uzaklaşmış bulunmaktadır.”

“TÜRMOB ve Odalar Yüzde 60 Enflasyon Farkını Temmuz Ayından İtibaren Uygulayacak”

“Muhasebe bürolarının varlığını tehdit eder hale gelen bu durumdan dolayı, hizmetlerin sürdürülebilirliği ve aksamadan devam edebilmesi için 2022 yılında meslek mensuplarınca uygulanan asgari ücret tarifesinin güncellenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Aralık 2021 Tüketici Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre %36.08; Mayıs 2022 döneminde ise Aralık 2020 dönemine göre %84,58 artış göstermiştir. Bu durumda tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı (%84,58-%25=) %59,58 olarak hesaplanmıştır. Ekonomik hayatı birlikte paylaştığımız ticari kamuoyunun bu talebimizi saygı ile karşılayacağına inancımız tamdır. Hali hazırda tüm girişimlere rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca konuya dair bir güncelleme yapılmadığı görülmektedir. Gelinen bu noktada TÜRMOB ve Odalarımız yüksek enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde tarifedeki ücretlere %60 oranındaki enflasyon farkının yansıtılarak Temmuz ayından itibaren uygulanmasına karar vermiştir.” Haber: Fatma Kara

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.