Balıkesir Merhaba Gazetesi

Muhasebeciler hatasını düzeltti

Muhasebeciler hatasını düzeltti
19 Ocak 2015 - 0:12

Genel

SMMMO Maliye Bakanlığı’nın uyarısı üzerine olağanüstü mali genel kurul yaparak zarar eden üyelerden ‘nisbi aidat’ alınmaması kararını düzeltti. Bütçeyi revize etti.

Balıkesir Serbest Muhasebeciler ve Müşavirler Odası (SMMMO) 2009 yılı olağanüstü mali genel kurulunda aldığı; ‘zarar beyan eden üyelerden nisbi aidat alınmaması’ kararını Maliye Bakanlığı’nın yaptığı teftiş sonrası olağanüstü mali genel kurul yaparak düzelterek yeniden ‘nisbi aidat’ alınması yönünde karar aldı. SMMMO, bütçesini de bu doğrultuda revize etti. Karara göre ‘maktu aidat’la birlikte ‘nisbi aidat’ da alınacak. Nisbi aidat, üye zarar etse de maktu aidatın altında olmayacak.

Oda konferans salonunda yapılan olağanüstü genel kurulun divan başkanlığını Fethiye SMMMO Başkanı Yaşar Bildirici, üyelikleri ise Fatih Eser, Mustafa Eryaşa, ve Şeyma Bozkurt yaptı. Genel kurulda bazı üyelerin aidat borçlarının silinmesi, 2015 bütçe önerilere de görüşülerek karara bağlandı.

6 Haziran 2009 tarihinde yapılan 1. olağanüstü mali genel kurulda üyelerin oyları ile zarar eden üyelerden ‘nisbi aidat’ alınmaması kararlaştırılmıştı.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2013 yılında yapılan teftiş sonrası hazırlanan denetim raporunun bütçe işlemleri bölümünde nisbi aidat hesabı ile ilgili oda genel kurulu tarafından yönetmelik hükümlerine aykırı karar alınamayacağı belirtilmişti.

HABER: CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.