Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mühendisler talana karşı

Mühendisler talana karşı
24 Ocak 2015 - 0:13

Genel

Hükümetin, Torba Yasa yöntemi ile yeni bir tasarı kapsamında 13 ayrı yasada değişiklik yaparak yeni rant alanları açmaya hazırlandığını söyleyen TMMOB üyesi mühendisler, dün ülke genelinde alanlara indi.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) hükümetin hazırladığı torba yasalar  kapsamında  hazırladığı yeni bir yasa tasarısı ile, yine yeni rant alanları oluşturma hazırlığı içinde olduğunu belirterek, buna karşı bir kampanya başlatıldığını duyurdu. Türkiye genelinde dün alanlara çıkan TMMOB Üyesi meslek odalarının yöneticileri ve üyeleri, Balıkesir’de de TÜİK önünde kamuya bir bildiri okudu. Mühendisler, “Mesleklerimizin niteliksizleştirilmesine, haklarımızın gasp edilmesine, halkımızın soyulmasına, kamu yararına yapılan çalışmaların yok edilmesine ve odalarımızın işlevsizleştirilmesine izin vermeyeceğiz!” sloganlarının yer aldığı bildirileri ve broşürleri vatandaşlara dağıttı.

YENİ RANT ALANLARI AÇACAKLAR’

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu adına bir bildiri okuyan Nazmi Kacar, hükümetin torba yasa yöntemi ile ‘İmar kanunu ve kanun hükmündeki kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören yeni tasarı ile 13 ayrı yasada onlarca değişiklik yapmaya hazırlandığını belirtti. Kacar, “Söz konusu tasarı, bugün Ülkemizde egemen olan rant alanlarını kapsamaktadır. Bu tasarı ile kamuya ve halka ait varlıklara el konulması ve mülkiyet düzenlemeleri üzerinden iktidarın denetimindeki inşaat sektörünün bir rant alanı olarak biçimlendirilmesi amaçlanıyor” dedi.

‘MEZARLIKLARI DA TALAN EDECEKLER’

Nazmi Kacar tarafından okunan bildiride, Ormanlarımızı, kıyılarımızın, meralarımızı, koruma altında ki milli parklarımızı, kamuya ait yeşil alanları, tarihi değerlerimizi; hatta mezarlıkları bile talan eden özel işletmelere izin vermeyelim. Yargı kararlarını yok saymaya, Atatürk Orman Çiftliği, tarihi yarımada gibi kamu arazileri ve yeşil alanlar üzerinde ki kaçak yapıların af edilmesine karşı çıkalım” diye seslendi. Eyleme katılan TMMOB üyesi mühendisler, “İzin Verecek miyiz?” ve “Haklarımıza Mesleğimize, Odalarımıza ve Ülkemize Sahip Çıkıyoruz” başlıklı bildiri ve broşürleri vatandaşlara dağıttılar.  HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.