Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mühendisler uyardı

Mühendisler uyardı
13 Ocak 2015 - 0:01

Genel

Tavukhaneler ve hayvan besi damlarının kar yağışı ile yıkılmasının ardından İnşaat Mühendisleri Odası, sonucun sürpriz olmadığına, zararın kar yağışından değil, plansız, projesiz, hesapsız yapılandan kaynaklandığına dikkat çekti.

Bölgemizi etkisi altına alan kar yağışının ardından özellikle kırsal alanda tavukhaneler ve hayvan besi damlarının yıkılması ve büyük bir zararın oluşmasının ardından İnşaat Mühendisleri Odası’ndan yapılan bir açaklama ile meydana gelen zararın kar yağışından değil, plansızlık, projesizlik ve hesapsızlıktan  kaynaklandığı vurgulandı. Yıkılan hemen bütün kümes ve damların ruhsatsız, rasgele yapılar olduğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gülümser Hızal, “Bölgemizde yıkım yaşanan bu binaların çoğunluğu ruhsatsız olarak yapılmış binalardır. Bilim ve teknolojinin göz ardı edilmesiyle, proje ve hesap olmaksızın yapılan, inşaat mühendisliği hizmeti görmemiş bu yapıların yıkılması şaşırtıcı değildir, aslında felaket daha bu aşamada ‘geliyorum!’ demiştir” dedi.

HEM YAPILARI HEM EKONOMİYİ KORUYORUZ

Yapı denetiminden yoksun,  fen ve sanat kurallarından uzak olarak yapılan bu yapıların, doğanın gücü karşısında direnmesinin beklenmemesi gerektiğini vurgulayan Hızal, usta tarafından yapılan binaların “ucuza malolduğu, çok güzel olduğu” belirtildiğine, fakat karda yıkıldığına vurgu yapan İnşaat Mühüendisleri Odası Başkanı Gülümser Hızal, “Bina yapımını plansız, projesiz ve denetimsiz olarak yapıyorsanız bu sonuçlar ile karşılaşmanız sürpriz değildir. Biz inşaat mühendisleri, çelik ve ahşap çatı dizaynı sırasında yalnızca kar yüküne karşı değil, kar birikmesine karşı da hesap yaparak projelerimizi hayata geçiriyoruz. Felaketlerin en acımasızı olan depreme karşı yapı tasarımını ise deprem yönetmeliğimizin emrettiği şekilde yapma gayretindeyiz” dedi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.