Balıkesir Merhaba Gazetesi

Muhtar Kent’ten Ayvalık’a Stem Atölyesi

Muhtar Kent’ten Ayvalık’a Stem Atölyesi
10 Aralık 2021 - 10:07

Muhtar Kent’ten Ayvalık’a Stem Atölyesi

Türkiye genelindeki başarılı öğrencileri geleceğe hazırlayabilmek adına kurduğu kendisinin ve eşinin ismini taşıyan Defne-Muhtar Kent Eğitim Vakfı ile Ayvalık’ta da eğitim-öğretim hayatına destek veren Muhtar Kent Ayvalık Anadolu Lisesi’ne STEM Laboratuarı kurulması için düğmeye bastı.

ÖĞRENCİLERİ ZİYARET ETTİ

Vakfın başkanı Kent; AYAL bünyesinde kurulacak yapımı amacıyla imzalanan protokol kapsamında yönetim kurulu üyesi Sezai Madra ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır ile birlikte Okul Müdürü Hüseyin Aday’a yönelik nazik bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Ayvalık Anadolu Lisesi ve Defne Muhtar Kent Vakfı ortaklığında iki yıldır yürütülen “Başarının İzinde” projesinde yer alan 8 öğrenci de hazır bulundu. Karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı ziyarette Muhtar Kent, öğrenciler ile tek tek tanışarak, proje uygulamasındaki detayları öğrenciler ile görüşüp, bilgi birikimini ve tecrübesini gençlere aktardı.

Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır da yaptığı açıklamada, “Ayvalık’ta, AYAL okulumuzda, Balıkesir’de sürdürülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) kapsamında iki yıldır sürdürmüş olduğumuz Defne-Muhtar Kent Eğitim Vakfı Projesi kanalıyla yurt dışında Amerika ve Avrupa’nın seçkin üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerimizle Ayvalık Anadolu Lisesi’nde eğitim gören öğrencilerimizi akran montörlüğü kapsamında bir araya getirerek, uzaktan çevrimiçi olarak eğitimler veriyorduk.

Aynı zamanda yabancı dil öğretilen eğitimlerimizin bu yıl daha da geliştirilmesi noktasında buluştuğumuzda bunu bir adım daha ileriye nasıl taşıyabileceğimizin alt yapısını oluşturduğumuz zaman AYAL’de bir eğitim atölyesi kurulması için görüşmelerimiz olmuştu. Ayvalık ve Türkiye için değerli şahsiyetimiz Muhtar Kent’in yanı sıra Defne-Muhtar Kent Vakfı’nın destekleriyle Ayvalık Anadolu Lisesi’nde STEM laboratuarımızın protokolünü imzaladık. Bu kapsamda okulumuzda fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini bütüncül olarak bir araya getirilecek laboratuarımızda öğrencilerimizin dil ve proje eğitimlerini geliştirecek çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Proje öğrencilerin ufuklarını açacak

Proje uygulamasının ilk etabında Galatasaray Lisesi, Robert Koleji, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Tarsus Amerikan Koleji, TEV Özel İnanç Türkeş Lisesi, İzmir Amerikan Koleji ve Ayvalık Anadolu Lisesi gibi Türkiye’nin seçkin liselerinden mezun olan, Defne-Muhtar Kent Eğitim Vakfı bursu ile yurtdışındaki seçkin üniversitelerde eğitim hayatını sürdüren 8 öğrenci Ayvalık Anadolu Lisesi’nde eğitim hayatına devam eden başarılı 8 öğrenci ile eşleştirildiği öğrenildi. Öğrencilerin eşleştikleri akran koçları ile kasım-mayıs ayları içinde haftada 2 gün uzaktan çevrimiçi eğitimler yaptıkları, yabancı dil becerilerinin geliştirilmesi, Fen Bilimleri alanlarındaki eksikliklerin giderilmesi ile ulusal ve uluslararası sınav ve projelere hazırlanmasına çalışıldığı kaydedildi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.