Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mülakatlarda kamera olsun

Mülakatlarda kamera olsun
24 Kasım 2014 - 0:14

Genel

Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şube başkanı Yılmaz Kuran, eğitim kurumlarına müdür ataması için yapılan mülakatların şeffaf olmasını istedi, mülakatların kamera kaydına alınmasını önerdi. 

 Eğitimciler, eğitim kurumlarına yönetici atamaları için yapılan mülakatların antidemokratik ve şeffaf olmayan yöntemlerle yapılmasından, hükümet yanlısı sendikaların üyelerinin kayırılmasından yakınıyor. Daha önce yapılan mülakatların sonucunda Balıkesir il genelinde 305 eğitim kurumuna atanacak yöneticilerin puanları şu günlerde açıklanacak, fakat eğitimciler yine kaygılı. Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Yılmaz Kuran, mülakatların antidemokratik ve şeffaf olmayan yöntemlerle yapıldığını belirterek, “Mülakatlar şeffaf değil. Mülakatlarda verilen puanlamalar gerçekçi değil ve iktidar yanlısı sendikaların üyeleri kayırılıyor. Daha önce de mülakatların kamera kaydına alınmasını, mülakatlarda temsil yetkisi olan sendikalardan komisyona üye alınmasını istemiştik, ama kabul edilmedi” dedi.

KİMLİK BİLE SORUMUYORLAR

Kuran, mülakatların güvenilir olmadığını da belirterek, “Mülakata girenlere kimlik bile sorulmuyor. Her hangi biri mülakata girebilir. Bizim Adana eski şube başkanımız (İbrahim Sezer) atama talebi olmadığı halde mülakata girdi ve 65 puan verdiler. İbrahim Sezer, bu durumu mahkemeye de taşıdı” dedi.  Yılmaz Kuran, ülkemizde atamalarda yeterliliğe bakılmadığını belirterek, daha önce ki yıllarda atamaların yazılı sınavlarla yapıldığını, bazı eksikleri olsa da daha uygun bir yöntem olduğunu savundu. Kuran, eğitim kurumlarına yönetici atarken uygulanan bugünkü mülakat yönteminin yanlışlığına bir kanıtın ise, önceki yıllarda yapılan yazılı sınavlarda 50-60 puan alamayan adayların, bugün mülakatlarda 90-100 puan almaları olduğunu vurguladı.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yılmaz Kuran, ülkemizde eğitim kurumlarında yönetici atamalarında ki aksaklıklara ise en çarpıcı örneklerden birinin de üniversitelere rektör atamaları olduğunu belirtti. Kuran, “en yüksek oy alan rektör yerine üçüncü sıradaki aday atanıyor. Yani seçimin hiçbir kıymeti yok” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.