Balıkesir Merhaba Gazetesi

MÜLAKATLARDA TUHAF SORULAR

MÜLAKATLARDA TUHAF SORULAR
28 Ekim 2014 - 0:14

Genel

Yılmaz Kuran: “Puanlamalar objektif değil. Mülakatlarda eğitimcinin mesleki bilgisini ölçmekle hiç ilgisi olmayan sorular soruluyor. ‘Dümbüllü İsmail Efendi kavuğunu kime bıraktı’, ‘futbol topunun ağırlığı ne kadar’ ‘ebola virüsü nasıl bulaşır’ gibi tuhaf sorular soruldu” diyerek tepki gösterdi.

 Üyelerimize baskı yapılıyor

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yılmaz Kuran, yönetici olarak atanmak isteyen eğitimcilere Türk Eğitim-Sen’den istifa etmeleri için baskı kurulduğunu ileri sürdü.

Yeni eğitim-öğretim yılı başında okul müdürleri atamaları sırasında yaşanan tartışmalar devam ediyor. Şimdi de henüz yönetici atanmayan yaklaşık 350 okula 18 Kasım 2014 tarihinde yapılacak yönetici atamaları ile ilgili olarak da yine aynı tartışmalar devam ediyor.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yılmaz Kuran, söz konusu okullara yönetici atanmasında sendikalarının üyelerinin tercih edilmemesi için baskıların devam ettiğini ileri sürdü. Yılmaz, “Müdür olarak atanmak isteyen üyelerimize Türk Eğitim-Sen’den istifa edip hükümete yakın sendika olan Eğitim-Bir-Sen’e üye olmaları yönünde baskı oluşturuluyor. ” dedi.

Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen, Balıkesir il genelindeki bin 129 okulda müdür atamalarında yüzde 80 oranında Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretmenlerin tercih edilmesi üzerine davalar açmışlardı.

 MESLEKİ YETERLİLİK ÖLÇÜMÜ YAPILMIYOR

Türk Eğitim-Sen Başkanı Yılmaz Kuran, okul müdürleri atanırken puanlamaların adaletli ve şeffaf bir şekilde yapılmadığını, mülakatlarda mesleki bilginin ölçülmediğini söyledi. Kuran, “Şimdiye kadar yapılan yönetici atamalarında Türk Eğitim-Sen üyesi yönetici oranı yüzde10 kadar. Müdürlük için başvuran üyelerimize sendikalarından istifa etmeleri için baskı yapılıyor. Puanlamalar şeffaf değil. Üyelerimizin aldığı puanların nasıl verildiği hakkında bilgi alamıyoruz. Ayvalık’taki üyemiz Kemal Girgin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan ve eski bakan Ömer Çelik’ten ödül almış eğitimciler olduğu halde atanamadı. Puanlamalar objektif değil. Mülakatlarda eğitimcinin mesleki bilgisini, deneyimini ölçen sorularla hiç ilgisi olmayan sorular soruluyor. ‘Dümbüllü İsmail Efendi kavuğunu kime bıraktı’, ‘futbol topunun ağırlığı ne kadar’ ‘ebola virüsü nasıl bulaşır’ gibi tuhaf sorular soruldu. Şimdi 18 Kasım 2014 tarihinde son atamalar açıklanacak; bakalım sonucu göreceğiz” dedi.  HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.