Balıkesir Merhaba Gazetesi

Müsiad ‘Ulus,Millet,Medeniyet’i’ konuştu

Müsiad ‘Ulus,Millet,Medeniyet’i’ konuştu
04 Mayıs 2015 - 0:31

Genel

Müsiad Balıkesir şubesinin düzenlemiş olduğu ‘Ulus Millet,Medeniyet’ konulu konferans Cuma günü Karesi Belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak katılan Dr. Mustafa Özel toplumdaki ulus ve millet algısı ve yeni bir medeniyetin kurulabilirliği hakkında konuştu.
Müsiad Balıkesir Şube tarafından düzenlenen programa İl Gençlik ve Spor Müdürü İlyas Aslan, siyasi parti ve çeşitli stk temsilcileride katıldı. Kuran Tilavetiyle başlayan program daha sonra açılış konuşmasıyla devam etti.

90 Yıldır kendimizi tanımlayamadık

Konferansta konuşan Dr. Mustafa Özel ” 90 yılı aşkın bir süredir kendimize ne isim vereceğimize karar veremedik. Türk halkı,Türk ulusu, Türk Milleti, Türk kavmi, Türk ırkı veya Ümmet diyoruz.Özellikle siyaset ve medya dilinde bu karmaşa hakim. Bu kavramların hepsi farklı anlamda. Kendi Medeniyet Derinliği içerisinde kendini tanımlayamamış toplumların ilermesi pek de mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Cumhur Reisini 92 Sene sonra seçti

Cumhuriyet rejiminin iletişim ve ulaşımın olduğu bir dönemde sürdürülebilir bir rejim olduğunu belirten Özel, cumhuriyetin adını koyduk ama bir türlü içeriğin uyarlanamadığını belirtti. Özel ” Öyle ki Cumhur reisini bile 92 sene sonra seçti, kendilerini ulusçu diye nitelendiren partiler cumhurun reisini halkına hala seçtirmediyse, seçtirilmeye başlandıktan sonrada ulusçu bir aday değil ismi ekmeleddin kendisi islam konferans örgütü başkanı olan birini seçtirmeye kalktıysa ulusçuluk bu ülkede tutmamıştır” dedi.

Unutma kabiliyeti olmayan bir toplum ulus olamaz

Ulus ve Milletin çok farklı iki kavram olduğunu belirten Özel, Balkanlarda ve farklı ülkelerde Türk demenin müslüman  demek olduğunu ve milletin daha kapsayıcı bir kavram olduğunu belirtti.Avrupanı unutarak ulus olduğunu belirten  Özel, Müslüman bir toplumun, Müslüman olduğunu hissettiği sürece ulus devlet anlayışının o toplumda sürdürelemeyeceğini belirtti. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.