Balıkesir Merhaba Gazetesi

MÜSİAD Yöneticileri Bandırma’da

MÜSİAD Yöneticileri Bandırma’da
22 Eylül 2014 - 10:58

Genel

02

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) “87. Genel İdare Kurulu Toplantısı”, Bandırma ilçesinde başladı.
İlçedeki bir otelin toplantı salonunda düzenlenen ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın başkanlık ettiği toplantıya, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile derneğe bağlı 82 şube başkanı katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Olpak, bu yılki Genel İdare Kurulu Toplantısı’nın ana konusunun eğitim olduğunu söyledi.
Eğitimin iş dünyasını doğrudan etkilediğini ifade eden Olpak, şunları kaydetti:
“Bizler Genel İdare Kurulu Toplantılarımızı her yıl farklı bölgelerde ve farklı konularla yapıyoruz. Bandırma’da yapacağımız Genel İdare Kurulumuzda yine bir yıl önce belirlediğimiz konuları işleyeceğiz. Bu yıl okulların açılması ve toplantımızın eylül ayında olması münasebetiyle konumuzu ‘Eğitim’ olarak belirledik. Eğitim birçok yönüyle iş alemini ilgilendiriyor. Biz ekonomi raporlarıyla da gündemde olan bir kuruluşuz. Her yıl klasik hale getirdiğimiz ekonomi raporlarımız var. Bu yıl ki ekonomi raporumuzun kapak konusu, cari açığa karşı, KOBİ’lerde tarım.”
Olpak, toplantının başarılı bir şekilde icra edilmesi temennisinde bulundu.
Bakan Yardımcısı Erdem ise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın programlarının yoğunluğundan dolayı toplantıya katılamadığını belirterek, Avcı’nın selamını katılımcılara illetti.
Son 12 yıldır eğitimde büyük reformlar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Erdem, şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz 12 yıl içinde eğitime büyük yatırımlar yapıldı. Bütçeden en büyük pay eğitime ayrıldı. Yapısal reformlara hız verildi. Darbe döneminin bir ürünü olan kesintisiz eğitim, zorlamasına son verildi. Zorunlu eğitim 12 yıla kademeli olarak çıkarıldı. Başta imam hatip liseleri olmak üzere, meslek liselerine reva görülen zulme son verildi. Çocuklarımıza uygulanan baskıcı ve ayrımcı politikalar tarihe gömüldü. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılanlara yakın derslikler yapıldı. Eğitim çalışanlarına uygulanan ayrımcılığa, manevi değerlerimizi dışlayan anlayışa son verildi. Bugün milyonlarca öğrencimiz, yüz binlerce öğretmenimiz ve yüz binlerce dersliğimizle dev bir eğitim varlığına sahibiz. Bunlar pek çok devletin nüfusundan daha fazla değerdir.”
Konuşmasında MÜSİAD’ın çalışmalarına da değinen Erdem, eğitime verdikleri önemden dolayı derneğe teşekkür etti. MÜSİAD’ın ve sivil toplum kuruluşlarının Anadolu insanın gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:
“MÜSİAD ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunan, çok büyük iş adamlarımızı adı altında toplayan, Anadolu insanının girişimciliğini, çalışkanlığını, gayretini temsil eden çok önemli bir kuruluştur. MÜSİAD yeni Türkiye yolunda mücadele verenlerin kuruluşudur. Değerli katılımcılar sivil toplum kuruluşları çağımızın en önemli etki merkezlerinin başında geliyor. Sağlıklı bir demokrasinin gereği olarak toplumsal hayatımızı güçlü kılmak, ekonomik ve sosyal kalkınmamızı sürekli kılmak için sivil toplum kuruluşlarının yol göstermelerine ihtiyacımız var. Ülkemizi layık olduğu yerlere taşımak için millete rağmen değil, milletle beraber kalkınmak ve gelişmek için sivil toplum kuruluşlarının varlığı vazgeçilmez zenginliğimizdir. Sivil toplum kuruluşlarının kendi ülkesi ve milleti için faydalı olanı araması şarttır. MÜSİAD bu bakımdan da örnek ve öncü bir kuruluşumuzdur.”
Kalan kısmı basına kapalı gerçekleştirilen toplantı, 2 gün sürecek. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.