Balıkesir Merhaba Gazetesi

“MÜTERCİMLER İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARININ TAMAMINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR”

“MÜTERCİMLER İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARININ TAMAMINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR”
08 Eylül 2020 - 17:52

“MÜTERCİMLER İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARININ TAMAMINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR”

 

Diyanet-Sen Balıkesir Şubesi, Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler’in ulusal bir televizyon kanalında İmam Hatip Lisesi mezunları için söylediği sözler için açıklamalarda bulundu. Erol Mütercimler’in, İmam Hatip Lisesi mezunlarını hedef alarak söylediği “Bu okullardan mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” sözleri büyük tepki toplamıştı. Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, Mütercimler’i kınadığını ve İmam Hatip Lisesi mezunlarından özür dilemesi gerektiğini söyledi.

“Birisinin Yaptığı Yanlış Nedeni ile Bütün Bir Topluluğu Suçlamak, O Topluluğa Karşı Bir Linç Girişimidir”

Gerboğa, açıklamasının devamında şunları söyledi;

“İmam Hatip Nesli’nin Akiflerin edebini, Necip Fazılların, Sezai Karakoçların imanlı söylemini ve Mehmet Akif İnan’ın mücadelesini devam ettirecek bir nesildir. Her toplulukta gayri ahlaki özellikler gösteren insanlar olabiliyor. Birisinin yaptığı yanlış nedeni ile bütün bir topluluğu suçlamak o topluluğa karşı bir linç girişimidir. ‘Tüm İmam Hatip Lisesi mezunları ahlaksızdır, sapıktır, tüm dinlarlar din istismarcısıdır’ gibi toptan insanları suçlamanın ne mantıki, ne de vicdani yanı vardır. Mütercimlerin yaklaşımı suç işleyen her hangi birisi nedeni ile o kişinin mensup olduğu tüm bir şehir halkını o suç ile suçlamakla aynı şeydir. Bunun ne hukukla ne vicdanla ne sosyoloji ile ne psikoloji ile açıklanabilir bir yanı yoktur. Akıldan, izandan uzak bir açıklamadır.

Toplumumuzda büyük bir kültürel yozlaşma ve ahlaki çöküntü vardır. İstatistiki olarak değerlendirildiğinde belki de ülkemizde en az suç işleyen kesim İmam Hatip Lisesi mezunlarıdır. Ancak medya ve belirli kesim az sayıda da olsa İmam Hatip Lisesi mezunu ya da dindar kesimden birisinin suç işlemesini özellikle gündemde tutarak hatta bu suçu tüm İmam Hatip mezunları da işliyor gibi gösterme gayretine girerek tüm İmam Hatip Lisesi mezunlarını suçlaya bilmektedir. Yapılan ahlaksızlık veya işlenen suç kim yaparsa yapsın yanlıştır. Biri yaparsa doğru diğeri yaparsa yanlış olmaz. Böyle bir yaklaşım ve bakış açısı son derece sakıncalı ve yanlıştır. Ülke olarak bu bakış açısını değiştirmeliyiz.”

Erol Mütercimlerin bu açıklaması ile ilgili gerekli hukuki süreci başlatacağız ve Mütercimler hakkında tüm İmam Hatip Lisesi Mezunlarını cinsi sapıklık, ahlaksızlık ve sahtekarlıkla itham etmesinden dolayı suç duyurusunda bulunacağız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.