Balıkesir Merhaba Gazetesi

MUTLAKA KGF’YE UĞRAYIN

MUTLAKA KGF’YE UĞRAYIN
02 Aralık 2014 - 0:18

Genel

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler’in yoğun çaba sarf edip şubesini açtırdığı Kredi Garanti Fonunun devreye girmesinin ardından yapılan başvurular önceki 20 yılda yapılanların yirmi katına ulaştı.  1994–2014 yılları arasında Balıkesir’den yapılan başvuruların toplamı 35 milyon Türk Lirası iken son iki ayda yapılan başvurular 4 milyon 500 bin TL’ye ulaşarak açılan şubenin önemini rakamlarla ortaya koydu.

Balıkesir Ticaret Odası başkanı Fahri Ermişler, Balıkesir KGF şube yöneticisi Y.Buğra Yüksek ile birlikte Merhaba Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Ermişler İki ay içinde yapılan başvurulardaki artış dikkate alındığında yaptıkları işin doğruluğunu ve Balıkesir’de yaşayan insanlara katkısını gurur ve mutlulukla takip ettiklerini belirtti.

Başkan Ermişler ‘’Bizim için bu olayın önemi, bu kolaylığın, sadece ihracat yapan yüksek bilançolu şirketlere değil, Küçük ve Orta Ölçekli firmalardan tutun da Sertifika alan yeni girişimcilere kadar geniş bir kapsama sahip olmasıdır.’ dedi. Ermişler,’ İlk iki ay yapılan başvurular bizi her ne kadar mutlu etse de sertifika alan yeni girişimcilerin KOSGEB ya da diğer kalkınma ajanslarından hak ettikleri hibe ve kredi avantajlarının, özellikle kredi bölümünü değerlendirmek için KGF ile görüşmelerinde fayda olduğunu düşünüyoruz.’ şeklinde konuştu.

 YÜZDE YÜZ KEFALET OLANAĞI

İhracat yapan firmaların direkt olarak KGF’ ye başvurabileceğini anımsatan BTO Başkanı Ermişler ‘Kredi Garanti fonu, İhracat yapan firmaların Eximbank’tan kullanacakları kredilere yüzde yüz oranında kefalet veriyor. Dedi. Ermişler şöyle devam etti: Direkt yapılan başvurularda banka aracılığı olmadan KGF kefalet mektubu göndererek Eximbank’tan kredi kullanma imkânı sağlıyor.

Burada ayrıca bir ayrıntı daha var, normalde firma başına maksimum 1 milyon lira olan limit, Eximbank’a ihracat kredileri için münhasıran veya ilave olarak verilecek kefaletlerde KOBİ başına 2 Milyon TL.’ye, bir risk grubu için ise 2.5 Milyon TL.’ye kadar arttırılabiliyor. Üstelik bu sayede firmanın bankadaki kredi limitleri de dolmamış oluyor. Sanayi odamız ile birlikte oluşturduğumuz ihracat-ithalat ofisimizin çalışmaları arttıkça bu konuda da KGF’nin İhracat yapan firmalarımıza önemli hizmetleri olacağı kanaatindeyim’

YÜKSEK: KEFALETİMİZ ÇOK KIYMETLİ BİR TEMİNATTIR; NAKİT BLOKE GİBİ..

Yapılan başvurulardan örnekler sunan KGF Balıkesir şube yöneticisi Y. Buğra Yüksek KGF’nin sağladığı olanakları örneklendirerek anlattı. Yüksek, ‘Örneğin başvuruda bulunan firmalardan birinin geçmiş dönemlerden kalan maddi sıkıntıları vardı ve bu sebeple bankadan kredi kullanmakta ciddi anlamda sıkıntı yaşıyordu.

Bankalara teminat öneriyordu, fakat bu teminat banka nezdinde kabul görmüyordu. Neydi bu teminat? Hisseli tapu idi. Biz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra firmanın projesine ve firmaya inandığımız için mevcut hisseli teminat alarak kefalet desteğinde bulunduk. Bu kefalet desteği de söz konusu firmaya Cansuyu oldu. Kefalet desteği sağladığımız kredinin tutarı da yüz bin lira’’ dedi.

KEFALETİMİZ GÜVEN ARTIRIYOR

Açıklamalarına teminat konusundaki farklı yöntemlerden de faydalanıldığına vurgu yapan Yüksek şöyle devam etti: ‘ Onaylı taleplerden bir başka örnek daha verebilirim. Söz konusu firma, işletme giderlerinin finansmanı amacıyla kredi kullanmak istiyor. Fakat, mevcut gayrımenkullerini, bir süre sonra hayata geçirmeyi planladığı önemli bir yatırım projesinin teminatı olarak değerlendirmek istediği için, teminat konusunda banka ile mutabakat sağlayamıyor.

Konu, kefalet talebi olarak şubemize intikal ettiğinde firmayı değerlendirmeye aldık ve kredi değerliliğine sahip bir firma olduğu sonucuna vardık. Fabrika ziyareti sırasında gördük ki, uzman incelemesine göre yeterli değerde makine mevcut. Makinelerin değeri konusundaki düşüncemiz ekspartiz raporu ile de teyit edildiği taktirde, rehin tesisi suretiyle firma lehine kefalet tesisi mümkün.. Bu kolaylık sayesinde firma hem işletme sermayesi ihtiyacını giderecek, hem teminat olarak gösterebileceği gayrimenkulleri en verimli şekilde değerlendirme imkanına kavuşacak, hem de KGF kefaletini alarak bankalar nezdindeki gücünü ve itibarını pekiştirecek. Çünkü KGF’nin kefaleti çok likit bir teminattır ve bu kefaletimizle kredi veren bankanın kredinin geri dönüşüne ve firmaya olan inancı kat be kat artacaktır. Nitekim şu anda onaylı durumda olan bu kefalet işleminin boyutu 1 Milyon TL’dır.

TEMİNAT ŞARTI YO

KOSGEB, TÜBİTAK Ve TTGV onaylı projelere de yüzde yüz kefalet verdiklerini dile getiren KGF şube yöneticisi Yüksek, verilen kefaletin firmanın durumuna göre teminat alınmadan da verilebildiğine dikkat çekerek, “Teminat alacağız diye bir şartımız yok. Örneğin KOSGEB’den hibe alan yeni girişimciler aynı zamanda kendilerine sağlanan faizsiz kredi olanağından teminat zorunluluğu nedeni ile faydalanamıyor. Burada da biz devreye giriyoruz ve projeye/firmaya inanırsak herhangi bir teminat almadan kefalet vererek, girişimciye krediyi kullanma olanağı sağlıyoruz. Bu desteğin de kendi açımızdan önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz’ dedi.

ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.