Balıkesir Merhaba Gazetesi

MUTLU BİREYLER İÇİN

MUTLU BİREYLER İÇİN
01 Aralık 2014 - 0:09

Genel

Altıeylül Belediyesi Mutlu Aile Seminerinin ilki gerçekleştirildi. Prof.Dr.Üstün Dökmen’in mutlu ve güçlü aile formüllerini anlatıldığı seminer Bal Konuk’ta yapıldı.

Özellikle Kadınların ilgi gösterdiği gözlenen aile içi eğitim seminerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Altıeylül Belediye başkanı Zekai Kafaoğlu’da eşleri ile katıldılar.

 DERSANE ÇOCUĞA YÜK

Prof Dr Üstün Dökmen dershanelerin çocuklar için bir yük olduğunu söyledi. Sistemi tuhaf bulduğunu belirten Dökmen, okulda verilen dersle yetinmeyip özel ders aldıran aileleri de anlamadığını belirterek mutlaka gerekliyse dershane, ders o halde okullar kapatılsın’ dedi.Prof Dr Üstün Dökmen şöyle konuştu: ‘20 yıldır söylüyorum dershane sistemi tuhaf bir sistemdir. Dünya eğitim sisteminin Türkiye’ye hediyesidir. Çocuklara yüktür. Yetinmeyip özel ders verdiren aileler var. Okullar, öğretmenler eğitim sistemi için yeterlidir. Ben ve eşim özel üniversitelerden teklifler almamıza rağmen, devlet üniversitelerinde eğitim vermekten hiç vazgeçmedik. Dershaneler illaki gerekliyse okulları kapatalım, çocukları dershaneye gönderelim.’

 GÜÇLÜ İNSAN YERE SAĞLAM BASAR

Prof.Dr. Üstün Dökmen mutlu bir aile olmak için insanın ilk önce kendisinin mutlu olması ve bencillik duygusundan sıyrılmasının şart olduğunu söyledi. Dökmen, “Her an mutlu olmanız gerekmiyor, güçlü olmanız gerekir. Güçlü olacaksınız ki, acıyı paylaşacaksınız. Güçlü insanlar yere sağlam basar. Sağlam basan insanların ise başarı oranı artar”dedi.

Dökmen sözlerine şöyle devam etti;Hayatta çok seçim yapıyoruz. Binlerce karar veriyoruz. En önemli kararımız ise hayatımızda Meslek ve Eş seçimidir. Evliyseniz heyecanınızı yitirmemelisiniz. İlişkinizi sıcak tutmalısınız. Yaşama sevincinizi, heyecanınızı yitirmemelisiniz. Kadınlar yenilik ister, erkekler pek anlamaz. Kadın özen gösterir, erkek anlamamazlıktan gelir kadın rahatsız olur. Örneğin kadın özel günlerin hatırlanmasını ister, hatırlanmayınca üzülür. Özel günleri sadakat testi yerine koyarlar. Oysaki 1-2 gün önceden hatırlatılsa özel günler hiçbir sorun kalmaz. Özel günlerinizi hatırlatın, önemli olan muhabbettir.

EVLİLİK AŞKI ÖLDÜRMEZ YAŞATIR

Mesela ben doğum günümü 2-3 gün önceden hatırlatırım. Ve benim hiçbir doğum günüm kutlanılmadan geçilmez. Neden riske atayım? Hatırlatıyorum ve kutlanıyor. Karı koca hiçbir zaman birbirini suçlamamalı. “Evlilik aşkı öldürür” diye bir şey yok. Aşk bitmez. 45 yıl evli olup birbirlerine âşık çiftler var. Aşkı evlilik öldürmez, insanlar öldürür. Evliliğinizde heyecanı yitirmeyin. Heyecan verici sizi mutlu eden yerlere gidin. Sabırlı olun çok anlamsız bir söz. İnsanların ruh sağlıkları iyi olsun ki sabırlı olsunlar. Mutlu bir ailede sevmek, ruh sağlığı ve saygı çok önemli. Bencil olmayalım. Öte yandan Çocuklarınızla gurur duyduğunuzu belirtin. Türkiye ortalamasında babalar oğullarıyla anlaşırken kızdıklarında yüzlerine söylerler. Ama gurur duyduklarını söylemezler. Bir insan çocuğuna kızdığını da sevdiğini de, övdüğünü de söylemeli. İş geliştirmek için negatif, muhabbeti arttırmak için pozitif eleştiri olması gerekir.

GÜÇLÜ OLMAK ŞART

Pozitif bilime saygı duymalıyız. Her durumda mutlu olmayın, güçlü olun. Her durumda mutlu olmak zorunda değilsiniz, ama güçlü olmak zorundasınız. Cenaze evlerinde helva yapılır ve ikram edilir. Bunun sebebi cenaze sahibinin güçlü olması gerekir. Zorla yedirilen 1 yudum helva onu 24 saat ayakta tutar. Güçlü olması için yemesi lazımdır. Mutlu olmak zorunlu değil, ama güçlü olmak zorundayız. Ekonomik yönden, sağlık yönünden, her yönden güçlü olmak zorundayız. Ne olacağımız belli olmaz. En büyük engel zihindeki önyargıdır. Fiziksel engel sonra gelir. Toplumumuzda bozulma riski olmayan evlilik yoktur. Önemli olan geç kalmamak. Aile terapistine gidin. Evliliğinizi kurtarın.

 MUTLULUK

Şahsın, ailen, şehrin, şirketin, ülken için üretken olacaksın. Üretken olurken de biraz da mutlu olacaksın. Hayat budur. Mutlu olduğun dakika ne kadar fazlaysa hayatında o kadar iyi. Siz mutlu olun ki çevrenizde mutlu olsun. Yaratıcı olun. Her şeyin başı mutlu olmaktır. Kötü bir hastalığa yakalandığınızda kendinizi kapatmayın. Günlerce, saatlerce internet başında hastalığınızı araştırmayın. Bazı insanlar kendilerini evlerine kapatırlar. Çarşıya, pazara yürüyüşe gitmezler. Bunu yapmayın. Doktorunuzun dedikleriyle birlikte kendinize değer verin ve hayattan kopmayın. Bir çok sorununuz düzelecektir. HABER:SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.