Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40

Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 53

Balıkesir Merhaba Gazetesi

MUTLULUĞU YAKALAMANIN SIRLARI

MUTLULUĞU YAKALAMANIN SIRLARI
29 Ekim 2014 - 0:02

Genel

Küfür, hakaret, zulüm, terör, savaş, firar, intihar, hırsızlık, haksızlık gücü yeten yetene bir dünya. Böyle bir dünyada hayattan lezzet olmak çok zor oluyor sevgili dostlarım. Giderek hayat tuzsuzlaşıyor ve bu tatsızlık, insanları hayattan kaçışa zorluyor.

Televizyon hâkimiyetinden kurtulun. Zaman zaman kitap, dergi veya gazete okuyun. Sevdiğiniz kişilere mektup yazın, evet mektup yazın. Ev içinde bile beraber yaşadıklarınıza mektupla yaşadığınız tatlı anıları anlatın. Küçük çocuklarla konuşun ve onları konuşturun. Ben yetmiş yaşına yaklaştım amma, ninemin bana anlattığı “yedi başlı dev” hikâyelerini hala unutamam. Çocuklarınıza veya torunlarınıza bildiğiniz hikâye, masal ve yaşadıklarınızı anlatmayı hiç ihmal etmeyin.

Tanıdığınız arkadaşlarınıza küçük hediyeler alın. Yakınlarınıza aldığınız küçük bir mendil ya da çorap, onları çok mutlu edecektir. İnsanları kırmak çok kolaydır. Gönüllere girip sevgisini kazanmak daha kolaydır.

Çocuklarınızla birlikte kısa yürüyüşlere, alışverişe ve sinemaya gidin. Aile içinde pasta tarifleri yerine günlük olayları sohbet ederek değerlendirin. Olaylardan ve çevrenizdeki olanlardan birbirinizi haberdar ederek iyilikleri keşfedin.

Bir hatıra defteri tutarak, kimse ile paylaşamadıklarınızı defterinizle paylaşın. Bulduğunuz eskiye ait fotoğrafları albüme yerleştirip inceleyin. Büyüklerin yaptığı işleri ve hayat tarzlarını ailedeki küçüklere anlatın.

Bulduğunuz bir deftere resimler çizip, yaşanan olayları basit karikatürlerle anlatmaya çalışın. Hayvan ve bitki özelliklerini sade ve basit çizgilerle ifade etmeye çalışın. Değişik renklerdeki ağaç yapraklarından ve dallarından koleksiyon yapmaya çalışın.

Eski bir toprak vazoyu, basit aletlerle çenterek, ya da çizerek şekillendirin. Toprak vazolar üzerine damlattığınız boyalarla çok daha tatlı renkler ve şekiller meydana gelecektir. Eskimiş süs eşyalarını da ayni yöntemlerle yeni şekiller verebilirsiniz.

Sosyal sivil kuruluşlarda görev alın. Yaşlı, hasta veya hayatı aksaklara ziyaretlerde bulunun. Başkalarını mutlu etmenin hazzı, sizin hayatınızı da mutlu edecektir.

Hayatta var olan güzellikleri, ağaçları, çiçekleri, renkleri ve mevsimsel değişiklikleri fark ederek yaşayın. Yaşadığımız son bahar mevsimindeki bitki ve ağaç dallarının renklerini inceleyin. Bulduğunuz tatlı renklerdeki çiçek ve ağaç yapraklarını kitap arasına bırakarak fosilleşmesini sağlayın ve onlardan süs tabloları yapın. Bazı kuruluşların açtığı el sanatları kurslarına gidin. Sergi, konferans ve yarışmalara katılın.

Evde yaşayan kişilere şiir yazın. Onların özelliklerini ve davranışlarını yazarak kendilerine verin. Tenkitte olsa çok hoşlarına gidecektir.

Hayatın doğal ve keyifli yönlerini keşfetmek, insanı mutlu edecektir. Hayat sadece çalışıp, koşturup, mücadele edip, para kazanmak değildir. Mutlu kalmak, hayatımızdaki küçük teferruatlarda yatmaktadır. Bu küçük ve basit gördüğümüz detayları arayıp bulmak ve uygulamak mutluluğun ilk adımlarından biri olacaktır. Çünkü güzellikler, mutluluklar hiç değer vermediğimiz ve önemsemediğimiz, basit detaylarda yatmaktadır.  Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.