Balıkesir Merhaba Gazetesi

MÜZİK RUHUN GIDASIDIR

MÜZİK RUHUN GIDASIDIR
19 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Müzik denince akla ilk gelen kavram “insanları eğlendiren, nota” akla gelmektedir. Halbuki bu doğru değildir müzik Gözle görülmeyen ancak ritimlerle dile getirilen içindeki aktivasyonlarla insanların ya da hayvanların müzik anlama kabiliyetlerini geliştirecek düzeyde olan ahenktir.

Altıeylül Mehmetçik Ortaokulu’nun seçmeli müzik dersindeydik. Öğrencilerle müzik üzerine sohbet ettik.

BATUHAN HELVACIGÜL: Bence müzik insanın hayatını anlatıyor. Derslerde müzikle özetleyerek anlatılabilir. Çünkü müzik insanın aklında kalmasını sağlar. Ben ise piyano ve gitar çalmak isterdim. Çünkü eğlenceliye benziyor. Ve ben bu işe melodikadan başladım ve büyümeyi istiyorum. İyi ki de müzik seçmeli dersini seçmişim. Büyünce de ünlü bir müzik sanatçısı olmak isterim.

CEREN ASLANTEKİN: Müzik hakkında herkes iyi şeyler düşünür mü bilemem. Ama ben gayet müziği seviyorum. Gitar çalmayı çok istiyorum, büyük ihtimalle kursuna gideceğim. Müzik eğlenceli mi derseniz, bence çok eğlenceli. Notalar bazen karışık olsa da, çözmek çok eğlenceli.

ASLIHAN ÖRS: Müzik benim olmazsa olmazım. 5 senedir gitar, 3 aydır keman çalıyorum. Ben gitar çalarken kendimi sahnede gibi hissediyorum ve kendimi kaybediyorum. Müzikle bütünleşiyorum. Notaya göre çalmam genelde, kulağa göre çalarım. Mesela bir haftadır saz çalmaya çalışıyorum. Ama profesyonelce çalmak istiyorum. Bu yüzden günde toplam 4 saat boyunca gitar, keman ve saz çalışıyorum. Sesimin de güzel olmasını isterdim ama sesim çok kalın. Çevremdekiler sesimin güzel olduğunu söylüyor ama ben inanmıyorum. Türk Sanat Müziğini çok seviyorum. Kısacası müzik benim hayat tarzım J

SELİMHAN ÇAYLAK: Flüt ve melodika çalıyorum. Müzik dersini çok seviyorum. Melodika çalarken çok mutlu oluyorum. Düşüncelere dalıyorum. Melodika çalmak benim için kolay. Boş derslerde çalmak isterim. O yüzden müzik dersini seçtim. Ve gitar keman çalmayı öğreneceğim.

EMİR GACAR: Flüt ve melodika çalıyorum. Müzik dersinde melodika çalarken kendimi ileriki yıllarda çok çok iyi bir müzik grubunda hissediyorum. Melodika çalmak benim için çok güzel bir şey. Mutsuz günlerimde hep melodika çalıyorum ve moralim yükseliyor. Bundan dolayı seçmeli müzik dersini seçtim. İleriki yıllarda da gitar, keman gibi enstrüman çalmak istiyorum.

FATİHHAN GELÇİK: Ben müziği çok seviyorum. Seneye gitar dersi alacam. Müzik dinlemek çok sevkli beni rahatlatıyor. Annem müziği çok sever. Hep bir şarkı öğretme çabasındadır. Müziğin her şeye faydalı olduğunu düşünüyorum. Doğaya, insanlara hatta hayvanlara bile. Ben gitara bayılırım. Çok güzel bir alet. Kardeşimde çalıyor ve şu an ben melodika çalıyorum. Çok da zevk alıyorum.

HASRET SARIALAİ: Müzik ruhun gıdasıdır. Ben gitar çalmak istiyorum. Ve gitar kursuna gideceğim. Bana annem destek oluyor. Annem benim gitar öğrenmemi istiyor ben müziği sevdiğim için bu dersi seçtim. Müzik dinlemeyi daha çok seviyorum. Ben pop müzik seviyorum. Ben bir şarkı yazsaydım pop yazardım.

ŞEYDA AYDEMİR: 7.Sınıfa gidiyorum. Müzik dersini seçmemin sebebi müziğe duyduğum ilgi. Müzik benim dünyamda bambaşka bir alan. Şuan melodika çalıyorum. Bundan sonraki hedefim gitar çalmak. Büyüyünce bir sanatçının arkasında enstrüman çalmaktır.

SİMGE SÜRGÜT: Bana göre müzik, bit flütü veya bir türküyü söylemek değil, onu anlayarak çalmak ve söylemektir. O duygunun ne anlattığını ancak onu çalarak ve söyleyerek duyguyu yaşamaktır. Ben blok flüt ve melodika çalıyorum. Onları anlayarak çalıyorum. Bazı kişiler, “ben blok flüt gitar keman çalıyorum” diyor ama onlar üç çeşit alet çalacaklarına bir tanesini anlayarak ve hissederek çalsalar onların müzik duygusu daha fazla gelişmiş olabilir. Ben bu dersi kendi isteğimle ilk bu sene seçtim ve bundan çok mutluyum.

UĞURCAN KARAMAN: Bağlama çalıyorum J Müziği seviyorum. Rock ve rap dinlemeyi seviyorum. Duman dinlemek ise vazgeçilmezim. Okulda seçmeli müzik dersinde melodika çalmayı öğreniyoruz. Seçmeli müzik dersini müzik ile uğraşmak ve müziğe bağlanmak için seçtim müzik benim ruhumu dinlendiriyor.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.