Balıkesir Merhaba Gazetesi

Nano değil nine

Nano değil nine
08 Aralık 2014 - 0:09

Genel

Prof.Dr. Ahmet Maranki, Mutlu bir aile olmanın İlk şartının iyi beslenme olduğunu, beslenmede de nano teknolojinin değil ninelerimizin dediğini yapmak gerektiğini savundu.

Altıeylül Belediyesi tarafından düzenlenen Mutlu Aile Seminerleri’nin konuğu olan Prof.Dr. Ahmet Maranki, mutlu bir aile olmanın ilk şartının iyi bir beslenme olduğunu söyledi. Balkonuk’ta seminer veren Maranki, bireylerin mutlu olabilmesi için sağlıklı olmaları gerektiğini vurguladı. Maranki, gıdada nano teknolojik ürünler yerine  ninelerimizin öğütlerinin uygulanması gerektiğini savundu.  Konferansa katılımın az olmasından rahatsız olan Maranki, “Toplumumuz, bu tür seminerlere katılmaz. Yaprak dökümü gibi dizileri izleye izleye bu hale geldik” dedi.

TEREYAĞI YİYİN

Maranki; “Nano teknolojisi ile ileri gittik diyorlar. Ninelerimizin dediğini yapsak daha sağlıklı olarak ileriye gideceğiz. Nano teknoloji değil Nine Teknoloji ile bu toplum düzelir. Ninemiz bize tahin pekmez yiyin diyordu. Bunu kimse söylemez. Mutlu aile için beslenmenin önemine vurgu yapan Maranki, beslenmede şu önerilerde bulundu: “Süt mukustur. İçilmesini önermiyorum. Süt yerine yoğurt yiyin. Ama helal mayayla mayalanmış yoğurt yiyin. Günde en az bir kâse yoğurt yiyin. Peynir yiyin, yiyin ama 40 derecede kaynatılmış peynir yiyin. Salamura peynir yiyin. Kefir için ama marketten alınma kefir değil. Mutlaka, mutlaka, mutlaka bakın 3 kez mutlaka dedim, 50-100 gr tereyağı tüketin. Kollestrol yapıyor diyorlar, külliyen yalan. Sızma zeytinyağ tüketin. Şekerden uzak durun. Şeker yerine bal yiyin.”

BEŞ ÇOCUKTAN ÜÇÜ OBEZ

Çocukların hazır gıdalardan, cipslerden, asitli yiyeceklerden uzak tutulmasını öneren Maranki, keçi ve oğlak eti, köy tavuğu, hindi yenilmesini önerdi. Günümüzde katkı maddeleri sebebiyle unların sağlıksız olduğunu belirten Maranki, evde yapılmış ekmeği, tam buğday ununu, makarna yerine bulguru, kepekli pirinci önerdi. Mısır ve ayçiçeği yağı kullanılmamasını, onun yerine zeytinyağını  ve tereyağını önerdi. Prof.Dr. Ahmet Maranki, rafine tuzun öldürücü olduğunu söyleyerek, “Kristal, kozmetik tuz tüketin, ömrünüzü uzatır” tavsiyesinde bulundu.

HABER: FATMA KARA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.