Balıkesir Merhaba Gazetesi

NASA’nın Önerdiği Evimizin Havasını Temizleyen Temizlik İşçileri: “Bitkiler”

NASA’nın Önerdiği Evimizin Havasını Temizleyen Temizlik İşçileri: “Bitkiler”
Prof. Dr. Fatih Satıl( fsatil@gmail.com )
24 Ocak 2017 - 11:28

NASA’nın Önerdiği Evimizin Havasını Temizleyen Temizlik İşçileri: “Bitkiler”

 

Günümüzün büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçiriyoruz. Evlerimiz ve çalışma ortamlarımız; uçucu organik bileşen adı verilen gazlar yayan sentetik halılar ve perdeler, mobilyalar, laminantlar, temizlik malzemeleri, iç mekân kokuları ve plastiklerle dolu. Teknolojinin gelişmesiyle beraber evlerimizdeki ve ofislerimizdeki elektromanyetik dalgalar yayan modemler, bilgisayarlar, cep telefonları, şarj cihazları gibi cihazlar da bulunduğumuz ortamın havasını manyetik olarak kirletmektedir. Ayrıca kapalı alanlarda içilen sigaranın da sağlığımızı tehdit eden diğer bir unsur olduğunu da unutmamak gerekir. Tüm bu sözü edilen kimyasallar insan sağlığını tehdit ederek; cilt ve gözlerde tahriş, halsizlik, sinirlilik, baş ağrısı, solunum problemleri, astım, burun ve boğaz mukoza zarının tahrişi, kanser hastalıklarına neden olmaktadır.

 

Araştırmalara göre, dünyada her yıl hava kirliliğinden yaklaşık 3 milyon insan ölmektedir. Bu değer dünyadaki ölüm vakalarının yüzde 5’ini oluşturmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında “iç ortam hava kalitesi”nin önemi daha da artmaktadır.

 

Atmosfer, çeşitli kaynaklardan havaya atılan ve bir kirletici gaz olan CO2, bitkiler tarafından emilerek temizlenmektedir. Son çalışmalar bitkilerin CO2 dışında başka gazları da emerek temizlik yaptığını gösteriyor. NASA’nın Amerikan Müteahhitler Birliği ile birlikte yaptığı “Temiz Hava” isimli bir araştırmaya göre; bazı bitkiler ortamdaki benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak gibi kimyasalları temizleyerek daha sağlıklı bir hava solumamıza yardımcı oluyorlar. NASA bu temizlik işinin daha iyi gerçekleşebilmesi için, kapalı ortamlarda her 10 m² için bir bitkinin bulunmasını tavsiye ediyor.

 

Peki, En İyi Hava Temizleyici Bitki Hangisi?

NASA’nın yayınladığı listede: birçok bitki yer alıyor. Bunlardan bazılarının yaşam ortamları ile hava temizleme özellikleri şöyle:

 

Aşk merdiveni (Nephrolepis): Direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır; fakat hızlı büyüyebilmesi için 15- 20 °C sıcaklık ve aydınlık yer isterler. Havadaki formaldehit ve ksileni absorbe eder.

 

Kurdele çiçeği (Chlorophytum): Her türlü yetiştirme şartlarına uyumludur. Işık ihtiyacı orta ya da az derecede olan bu bitki, 8-30 °C’lik bir ortam sıcaklığı ister. Bu bitki havadaki formaldehiti, ksileni ve karbonmonoksiti temizler.

 

Çin herdemyeşili (Aglaonema): Yüksek düzeyde nem isteyen bu bitki, yarı gölge veya gölge yerlerden hoşlanır. 10-25 °C’lik bir ortam sıcaklığı ister. Havadaki formaldehiti ve benzeni temizler.

 

Benjamin (Ficus benjamina): Bol ışığı sever, az ışıkta kaldığı zaman yeteri kadar gelişemez. 15-25 °C’lik bir ortam sıcaklığı ister. Formaldehit ve ksileni absorbe etme özelliği ile bilinir.

 

Sarmaşık (Epipremnum): Doğrudan günışığı almayan aydınlık ortamlarda, yüksek nem ve 18-25 °C ılık ortamlarda iyi gelişir. Havadaki formaldehiti, benzeni ve ksileni emer.

 

Flamingo çiçeği (Anthurium): Sabahtan öğleye kadar pencere tülünden filtrelenerek gelen güneş ile bol nem ve havadarlık bitkinin en sevdiği ortamdır. 10-24 °C sıcaklık ister. Havadaki amonyağı temizlemek konusunda çok başarılıdır. Aynı zamanda, formaldehiti ve ksileni de absorbe eder.

 

Yukka (Yucca): İyi bir şekilde büyümek için normal bir bitkiden daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Ortam sıcaklığının en az 15 °C olması gerekir. Havadaki trikloretileni, formaldehiti ve benzeni temizler.

 

Kılıç bitkisi (Sansevieria):  Genelde dekoratif amaçlı kullanılan, hem gölge hem güneş uyumlu, susuzluğa dayanıklı bir bitkidir. Normal oda sıcaklığında yaşar.  Havadaki trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe eder.

 

Barış çiçeği (Spathiphyllum): Parlak yaprakları, zarif beyaz çiçekleri olan ve dekoratif amaçlı sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Orta-az şiddette ışık ihtiyacı olan bitki, 18-25 °C arası bir ortam sıcaklığı ister. Havada bulunan beş kimyasalı da (benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak) temizleme konusunda ciddi etkileri vardır.

 

Kasımpatı (Chrysanthemum): Eve renk katabilecek en güzel çiçeklerden biridir. Bol ışık isteği olan bitki 14-18 °C arası bir ortamda iyi gelişir. Aynı zamanda, havada bulunan beş kimyasalı da (benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak) temizleme konusunda başarılıdır.

 

Yeryüzünde temizlik işini sadece bitkiler yapmıyor, diğer tüm canlılar da her an bu fiili kendi çaplarında yapılmaktadır. Son söz olarak; hiçbir şeyin israf edilmediği ve gayet geniş çaplı tedbirlerle temiz bir düzen içinde canlılığın devam edebildiği yeryüzündeki bu temizlik fiiline, bitkilerden ders çıkartarak biz insanların da uyması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.