Balıkesir Merhaba Gazetesi

NASIL D VİTAMİNİ ÜRETİRİZ?

NASIL D VİTAMİNİ ÜRETİRİZ?
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
28 Ağustos 2017 - 17:19

D vitaminini vücudumuzda fazlaca üretebildiğimiz günlerin sonuna yaklaşıyoruz.Gelecek yıla kadar bu kadar güneşi bulmamız artık pek mümkün değil.Vücudumuzun ihtiyacı olan D vitaminini doğal yolla sağlamanın mutlak yolu güneştir.Yumurta, yağlı balıklar, hayvansal yağlar, sakatat grubu besinler D vitamininin en güçlü besinsel kaynakları ama bedenimizin D vitamini ihtiyacının sadece yüzde 10’unu bunlarla karşılayabiliyoruz. Geri kalan yüzde 90’ı için güneşe muhtacız. Güneşlenmek zorundayız. Güneş olmadan, güneşlenmeden, cildi güneşle buluşturmadan yeteri kadar D vitaminine sahip olmamız mümkün değil.Fakat yinede giyim tarzı nedeniyle güneşlenemiyorsak yapılması gereken dışarıdan D vitamini desteği (ampul,kapsül,damla)almaktır.Yinede ısrarcı olmak gerekir ;çünkü doğal olarak deride UVB yardımıyla ürettiğimiz Dvitamini daha yararlıdır.Diğer bir yararıda güneşlenerek ürettiğimiz D vitamini beraberinde güneş enerjisinide depolamamızı sağlar.Bu depolanan enerji  Kanserden korunmada, bağışıklığı güçlendirmede, depresyonu engellemede, kalp-damar hastalıklarını önlemede işe yaramaktadır.Sadece bunlar için bile güneşlenilir.Ne kadar çok yararları var.

D vitamini bebekler içinde hayati öneme sahiptir.Onların büyüme ve gelişmesi ile hastalıklardan korunması için vazgeçilmezdir.Anne sütünün yararı buradada kendini birkez daha göstermektedir.Çünkü anne sütü ile gelen D vitaminide deride sentezlenen ile aynı özelliktedir.Ancak inek sütünde UHT uygulaması nedeniyle D vitamini değerini biraz yitirmekle birlikte UHT yapılmayan inek sütleride değerlidir.

Peki evinizde cam kenarına oturarak veya arabada seyahat sırasında D vitamini yeterince üretebilirmisiniz?Bu sorunun cevabı tabiiki hayır. Cildin D vitamini üretmesini sağlayan UVB ışınları kapalı, bulutlu havalarda cilde yeterince ulaşamaz. Pencere veya araba camı gibi bir engelle temas ettiğinde de o engelleri yeteri kadar aşamaz. Bu nedenle D vitamini üretmek için açık havada güneşlenmek zorundayız. Pencere ardında güneşlenirseniz UVA ışınları camı geçtiği için esmerleşebilirsiniz ama yeteri kadar UVB alamadığınız için cildinizde D vitamini üretimi yapamazsınız.

D vitamini sentezlemek için en uygun saat güneşlenmenin tavsiye edildiği saatle aynı değildir.Sabah saat 10 dan önce öğleden sonra 15 ten sonra güneşlenmek belki güneşlenmenin zararlı etkilerinden kısmen koruyabilir.Ancak D vitamini üretimine faydası yoktur.D vitamini üretimi için gerekli olan UVB ışınları vücuda dik olarak açık havada değmeli.Bu nedenle öğlen saatleri bunun için uygundur.20-30 dakika güneşlenmek yeterlidir.

Öğle saatlerinde koruyucu kremler  sürmeden kısa süreli güneşlenmeler yaparak ve bu işi cildiniz iyice kararmadan sık sık tekrarlamak, cilde D vitamini ürettirmenin en etkili yollarından biridir.Ancak tekrar ediyorum koruyucu kremler sürmeden yapmak gerekir. Ayrıca güneşlenmeyi sadece yazla da sınırlamayıp yıl boyu güneşi bulduğunuz her gün yapabilmeniz de lazımdır. Bu gibi yıl boyu sık sık haftada 1-2 kez tekrarlanan 5-10 dakikalık el-ayak ve yüz güneşlenmeleri bile işe yaramakta ve dışarıdan D vitamini alımını azaltmaktadır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.