Balıkesir Merhaba Gazetesi

NE EKERSEN ONU BİÇERSİN

NE EKERSEN ONU BİÇERSİN
26 Mayıs 2015 - 0:03

Genel

Kuvayi Milliye Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencileri Değerler Eğitimi kapsamındaki “Sevgi” konusundaki düşüncelerini,  arkadaşlık bağlarını anne babaya olan hürmet sevgiyle verilen yanıtların sevgiyle sorulan soruların cevaplarının da olumlu ve sevgiyle karşılık bulacak cümleler olduğunu ifade ettiler. Günümüzde unutulmaya yüz tutan ve kavga ortamlarının sabırsızca söylemlerle buluşup şiddete dönüştüğü günleri geride bırakma arzusu ile inancımız ve huzurlu mutlu bir ortamda yaşamanın karşılığı sevgiyle açılan kapıdan geçer dediler.
İçimizde besleyeceğimiz sevgi tohumlarını büyüterek yüreğimizde yaşatarak çevremize ve büyük küçük herkese örnek olalım.
DCEREN KEMER: Sevgi çok önemli bir kavram. Sevgi kaygı olmadan huzur mutluluk olmaz. Sevgiyi içten hissederek yapmalıyız, yapmacık olmamalı. Bana sevgiyi en iyi şekilde gösteren ailem ve öğretmenlerim. Çok içten seviyorlar saygı gösteriyorlar. O ortamda huzursuz asla olmazsın. Ben onlar sayesinde öğrendim sevgiyi. Çok teşekkür ederim aileme, öğretmenlerime bana kazandırdıkları sevgiyi hiçbir şeyle değişmem.
DİLEK DEMİREL: Sevgi çok büyük bir kavramdır. Anne sevgisi, arkadaş sevgisi, kardeş sevgisi, baba sevgisi, anne sevgisi her şeyden ama her şeyden çok önemlidir. Bir anne, çocuğuna ne kadar kızsa da bizler onun yavrularıyız. Anne sevgisi gerçekten çok güzeldir. Arkadaş sevgisine gelince mesela daha henüz 3-4 aydan beri tanıdığım bir arkadaşımla çok iyi olmam onunla her şeyimi paylaşmam yediğimiz içtiğimiz bir gitmesidir Arkadaş sevgisi. Gerçekten sevgi deyince benim aklıma çok güzel şeyler geliyor yani hayatta sevgi olmazsa herkes birbirine kötü şeylerle bakar. İyi ki sevgi var ama kıymetini bilenlere.
BARIŞ ŞAHİNLİ: Sevgi bir şeye bağlanmak ve onu çok sevmektir. Sevgi bir şeyi canı pahasına sevmektir. Sevgi bir şeye çok çabalamak onu sevmek ve elde etmektir.
FATİH ZEYBEK: Sevgi, bu gerçekten önemli bir şey. Mesela örnek vermek gerekirse aile sevgisi. Bu en önemlisidir. Eğer bu yoksa vay halinize. Gerçekten bu sözcüğü anlatılacak başka sözcükler bulamıyorum. Sevgi çok önemlidir. Fakat bazı insanlar bu konuyu hiç takmıyor bu yüzden de diğer insanlar bundan olumsuz etkileniyor.
EMRE TEKİN: Aklıma ilk gelen hayvan sevgisi. Soğukta hayvanların dışarıda kalması, onlara kötü davranılması benimde canımı acıtıyor. Şöyle demek istiyorum ki “hayvanları sevelim onları koruyalım”
ÖZLEM GÖKÇE: Sevgi canlıların içinde hissettiği en güzel şeydir. Bazen aile bazen dostluk bazen ise aşktır. En değerlisidir sevgi canlıyı mutlu eder. Herkes sevebilir. Bu dünyada nefret niye?
EMİRHAN TEKİN: Sevgi iki veya daha fazla insanlar arasında olan sıcak bağa denir. Etrafa verilen bir emektir. İçimizdeki hoş, güzel duyguların dışarıya dönüşüdür. Hayvanlarla da sevgi bağı kurulur. Tek bir canlıya bağlı olarak yaşanmaz. Aile, arkadaş, hayvan, bitki sevgisi olarak yaşanır bu duygular. Belki de dünyada yaşanan en güzel duygudur. Sevgi bizleri biz yapan kalplerimizi etrafa karşı hoş yapandır. Sevgi insan ne olursa olsun her zaman sevgiyi yaşar, hisseder.
ÖZLEM GÖKÇE: Sevgi iki veya daha fazla kişi arasında olan bağdır. Aile sevgisi, arkadaş sevgisi, hayvan sevgisi gibi. Her insan o kadar çok belli etmese bile herkeste yine de sevgi vardır. Sevgi emek ister. Sevmeyen insan mutlu olamaz. Yalnız hisseder. Her canlının sevgiye ihtiyacı vardır.
EMİRHAN DOĞRU: Sevgi en güzel duygudur. Bir canlı, insan olsun hayvan olsun hatta bitkiler bile sevgiyle büyür ve gelişir. Sevgi olmadan ne dostluk kurulur nede beraberlik. Sevgi, bir yandan da emektir. Mesela aile sevgisi. Aile çok önemlidir.
ELİF POLAT: Herkes sevgi ve şefkat dolu olmalıdır bence. Bu sevgiler hayvan sevgisi insan sevgisi kitap sevgisi gibi sevgiler olabilir. Sokaklarda belediyeler kap koydu. Bizimde oraya yemek koymamız gerekir. Sevgi kardeşlik ister. Mesela orman sevgisi de olabilir
BEYZA ÖZCAN: Hayvan sevgisi insan hayatında çok önemli bir yer taşıması gerekir bence. Çünkü hayvanlar aynı insan gibidirler. Size arkadaş olurlar. Mesela köpekler. Ben köpekleri çok severim çünkü çok köpeğim oldu. Köpekler çok uysal ve iyi hayvanlardır. Onlar çok sevimli olsalardı bazı insanlar sevmiyor. Aslında sevseler anlayacaklar nasıl olduğunu o duygunun. Bence köpekleri ve tüm hayvanları insanlar sevmeli ilgi göstermeseler bile sokağa bir tas mama veya su koyabilirler.
GÖNÜL SATILMIŞ: Sevgi insanlar için en önemli duygudur. İnsanlar sadece birbirlerini değil, hayvanları bitkileri gökyüzünü toprağı havayı suyu yaşamayı sevmelidir. Bir şeyleri sevmeyen insan mutsuz olur. Bir söz duymuştum, “eğer “kollarınızı kapatırsanız kendinizden başka tutacak hiçbir şey kalmadığını görürsünüz” diye. Ne kadar anlamlı değil mi? Herkesi sevgiyle kucaklamamızı öğütlüyoruz. Kollarımızı açıp insanları sevmemizi… sevgi gerçekten de çok yoğun bir duygu. Öğrenilen değil, yaşanılan bir duygu. İnsan daha ilk doğduğu anda sever. Ama aslında ona kimse sevgiyi öğretmemiştir. Sevgi yaşamın bir parçası olduğu için sever. Kısacası sevgi bir yaşam biçimidir. İnsanlar doğdukları andan itibaren ailesini evini yaşamayı sever. Herkes hayatta sevmeyi tadar ve onun kadar tatlı bir şey yoktur.
GÜLSÜM ORUÇ: Sevgi insanları birbirine bağlayan ayrılmalarını mümkün kılmayan bir duygudur. İnsan, hayvanı sever, insanı sever, doğayı doğa olaylarını ve değişik düşünceleri sever. Hepsinin başında yani genellikle duygular bakımından ilginç hayallere düşüncelere dalar gideriz. Farkında olmadan sever ve seviliriz. Mutlaka düşünür ve düşündürür. Farklı sevgiler yaşattırır.
CİHAN ÇEVİK: Sevgi deyince aklıma ailem ve arkadaşlarım geliyor. Aileme ve arkadaşlarıma duyduğum sevginin tarifi yok. Onlar yanımdayken kendimi güvende ve mutlu hissediyorum. Beni hiç yalnız bırakmadılar. Hep yanımda oldular. Sevgi deyince aklıma daha bir sürü şey var doğa, okul, öğretmenlerim, hayvanlar… Ama benim için en önemlisi ailem ve arkadaşlarım onlara duyduğum sevgi bambaşka.
BURAK ERDEM: Sevgi heyecan ve mutluluktur. Bana göre sevgi her şeydir. Çeşit çeşit insanlar var bazı mutluluk saçar, bazıları mutlulukları bozar. Mutlu kılanlardan olmak isterim her zaman.
BAYRAM ALİ CAN: Sevmek çok güzeldir. Herhangi bir hayvanı seversin, onunla çok iyi arkadaş olursun ve zaman onunla çok eğlenceli geçer. Bunun yanında orman sevgisi de vardır. Bazı insanlar ormanları çok severler ve ormanları korurlar. Ormanlar çok önemlidir. Onları herkes korumalı. İnsan sevgisi de önemlidir. İnsanlar birbirini sevmeli ve yardımlaşmalı.
HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

 

KOMŞULUK

 

                                                   Evini unut,komşuna iyi bak;

Komşun iyi olsun ki, sana olsun tiryak,

Musibetli anında yanına koşarsa eğer,

Anlamalısın ki komşundaki yürek pak.

 

Kötü anında ona malını edersin tevekkül

En güzel tabağında sunarsın keşkül,

                                                   Kötü komşuların ağzı karga ise,

İyilerin ki şüphesiz tatlı bülbül.

 

Komşun sana duymuyorsa biraz saygı,

İçini kemirir durur,bol bol kaygı.

Başına felaket geldiği anda hemen,

Komşu hemen yetişir,sarar sargı.

 

Ev her türlü bulunur; komşu öğle değil,

İyi komşu için gerek sokak değiştir,gerek il.

Ancak önce sen ol, iyi bir komşu,

Komşun tarafından öncelikle sen sevil.

 

Mehmet Bilal YOLDAŞ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.