Balıkesir Merhaba Gazetesi

NE KADAR HOŞGÖRÜLÜYÜZ?

NE KADAR HOŞGÖRÜLÜYÜZ?
02 Şubat 2015 - 0:02

Genel

Hoşgörülü davranmak anlayışlı olmak anlamına gelmektedir. Bütün insanlar birbirine hoşgörülü davranırsa, iletişimleri daha kuvvetli olur. Hoşgörü kavramı ile ilgili miniklerimizin de fikirlerini aldık. Mehmet Akif Ersoy’un öğrencileri Değerler Eğitiminde işledikleri “Hoşgörü” konusunu bizlere anlattılar.

İLKAY IŞIK: Bir gün sinemaya gidecektik. Fakat benim canım çok sıkıldı. Ben gitmek istemediğimi söyledim. Babamda tamam dedi. Ondan televizyonu açmasını istedim o açtı. Sonra onlar sinemaya gittiler bende evde film izledim. Bana hoşgörülü davrandıkları için çok mutlu oldum.

UMUT YAŞAR: Herkese hoşgörülü olmalıyız. Eğer olmazsak herkes küfür eder ve hoşgörüsüz ve küfürlü bir dünyamız olur. O yüzden küçüklerimize sevgili, büyüklerimize saygılı olmalıyız. Olmazsak bizi kimse sevmez ve hiç arkadaşımız olmaz.

ELİF KILICI: Benim düşüncem, herkese iyi davranmak. Küçüklerimi sevmek, büyüklerimi saymak gerekir. Çünkü ben büyüklerimi çok seviyorum. Örneğin ben 5 yaşında bir arkadaşım yere düştüğünde onu yerden kaldırmıştım. Herkes birbirine iyi davranmalı.

YAĞMUR CEYLAN: Hoşgörü bana göre duygu olarak beni mutlu ediyor. Bu davranış dürüstlüğü gösterir. Eğer dürüst ve hoşgörülü olmasak ta karşımızdaki biz ona nasıl davranırsak oda bize öyle davranır. Bu nedenle her zaman hoşgörülü olmalıyız. Dürüstlük ve hoşgörülü olmak çok ve çok önemli bir davranıştır. Böyle olan insanlar güzel bir davranış sergilerler.

ERAY AKSÖZ: Büyüklerimize ve küçüklerimize hoşgörülü olmalıyız. Çünkü büyüklerimize ve küçüklerimize hoşgörülü olmazsak büyüklerimiz ve küçüklerimiz bizleri sevmezler. Eğer hoşgörülü olursak bütün halk hoşgörülü olur.

SENA SAVRAZ: Hoşgörü, insanları hor görmemek, büyüklerimize saygı duymak, küçüklerimize sevgi duymak. Yaşlılara yer vermek, yemeği olmayana yemek vermek, arkadaşımıza kaba sözler söylememek, çirkine çirkin dememeliyiz.

MUSTAFA GÜREL: Hoşgörü benim içimde sevgiyi, saygıyı bir takım kuralları uyandırıyor. Hoşgörü benim için bir zevk sadece küçükler için bir kural değil küçükler ve büyükler için geçerli bir kural bana göre. Her güzellik bana göre hoşgörü. Hoşgörünün kuralları, yemek kuralları gerçi benim için görgü kurallarının hepsi benim için hoşgörü.

SERCAN SAVRAN: Hiç kimseye kötü söz söylemeyin. Hoşgörülü olup farkında olmadan arkadaşlarımızı üzersin. Arkadaşınız farklı olabilir ama sen ona sen başkasın dememeliyiz. Arkadaşımızın kalbini kırmamalıyız. Farkına varmadan da kırdıysak özür dilemeliyiz.

ARDA ERDEM: Büyüklerimize ve küçüklerimize saygılı hoşgörülü olmalıyız. Ama saygılı olursak herkes herkese küfür eder. Kavga çıkar onun için herkese birbirine saygılı ve hoşgörülü olmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.