Balıkesir Merhaba Gazetesi

Neden Evet Diyoruz?

Neden Evet Diyoruz?
Efkan Engin( efkanengin@gmail.com )
04 Mart 2022 - 7:17

Neden Evet Diyoruz?

 

Pek çok talebi, yapmak istediğimiz için değil, kaba, kibirli veya yararsız olarak görülmek istemediğimiz için kabul ediyoruz. Çoğu zaman, gelecekte tekrar etkileşim kuracağınız birine – iş arkadaşınıza, eşinize, ailenize ve arkadaşlarınıza – hayır demeyi düşünmeniz gerekir.

Bu insanlara hayır demek özellikle zor olabilir çünkü onları seviyoruz ve desteklemek istiyoruz. (Sık sık onların yardımına da ihtiyaç duyarız.) Başkalarıyla işbirliği yapmak hayatın önemli bir unsurudur. İlişkiyi zorlama düşüncesi, zamanımızın ve enerjimizin taahhüdüne ağır basar.

Bu nedenle, yanıtınızda nazik olmanız yararlı olabilir. Yapabileceğiniz her türlü iyiliği yapın ve hayır demeniz gerektiğinde sıcak kalpli ve doğrudan olun. Ancak bu sosyal düşünceleri hesaba kattıktan sonra bile, çoğumuz hala evet ve hayır arasındaki dengeyi yönetmekte yetersiz görünüyor. Kendimizi, çevremizdekileri anlamlı bir şekilde iyileştirmeyen veya desteklemeyen ve kesinlikle kendi yaşamlarımızı iyileştirmeyen şeylere aşırı bağlı buluyoruz. Belki de sorunlardan biri, evet ve hayırın anlamı hakkında nasıl düşündüğümüzdür.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.