Balıkesir Merhaba Gazetesi

Nedret Akova fena yanıldı

Nedret Akova fena yanıldı
17 Ocak 2015 - 0:07

Genel

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk kadın Milletvekili Sabiha Gökçül Erbay’dır.

BalıkesirTabip Odası’nın basın toplantısı sonrası gündemdeki sorulara ilişkin yanıt veren CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, Tülay Babuşçu’ya yönelik eleştiride bulunmak istersen bir başka gafa imza attı. Akova, “Seçme seçilme hakkı nedeni ile de ben Cumhuriyet Halk Partisinin Cumhuriyet Döneminde ilk kadın Milletvekili olduğumu da hep iftiharla söylüyorum” beyanatında bulundu.

TARİHİ BİLMEMEK
Oysa 8 Şubat 1935 yılındaki seçimlerde Cumhuriyet tarihinde ilk kez 17 kadın milletvekili TBMM’ye girmeyi başarırken ara seçimle bir kadın milletvekili daha sayıyı 18’e çıkarttı. Bunların arasında yer alan Edebiyat Öğretmeni Sabiha Gökçül Erbay, Balıkesir’den seçilen Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinden biri olmuştur.

Ayşe_Sabiha_GökçülERBAY 3 DÖNEM MİLLETVEKİLLİĞİ YAPTI
5 ARALIK 1934’t kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından milletvekili olan ve 1 Mart 1935’te 5. Hükümet’te resmen göreve başlayan Erbay ayrıca hem Balıkesir’in ilk kadın milletvekili hem de CHP’nin Balıkesir’deki ilk kadın milletvekili adayıdır. Erbay daha sonra 6. ve 7. dönemlerde Samsun milletvekili olarak ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliği’nde de bulundu.

SADECE DÖRT KADIN VEKİL

Sanıldığının aksine Balıkesir tarihi boyunca 3 kadın milletvekili değil, 4 kadın milletvekili çıkarabildi. Sabiha Gökçül Erbay’ın yanısıra 2007’de Ayşe Akbaş AK Parti’den, 2011’de ise yine AK Partili Tülay Babuşçu ve CHP’li Nedret Akova milletvekili oldu.

AKOVA KONUYA HAKİM DEĞİL
Milletvekili Akova’nın, “CHP’nin tarihteki ilk kadın milletvekiliyim” sözü kavramsal olarak zaten yanlış iken bu haberin ardından yapacağı olası “CHP’nin tarihteki ilk kadın Balıkesir milletvekiliyim demek istedim” açıklaması bile konuya hakim olamayacağının açık göstergesi.
HABER: KAYHAN SAKALLI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.