Balıkesir Merhaba Gazetesi

Nerde o eski bayramlar

Nerde o eski bayramlar
26 Eylül 2015 - 0:22

Genel

Bayram dendiği zaman yüzünde mutlu ve uzaklarda kalan bir çocukluğun hüznüyle gülümsemeyen kimse yoktur. Bayramlar hep çocukluklarını anımsatır insana. Çünkü en çok çocuklar bayramlarda hoş tutulur, bir dedikleri iki edilmez. Harçlıklarla dolar cepleri miktarı ne olursa olsun. Hayatın telaşıyla henüz tanışmamış, ev geçindirme ve sorumluluk nedir bilmeyen çocuklar mutlu olur bayramlarda. Çocuk ve bayram herkes için birbiriyle çok yakın iki kelime olmuştur ve zaman akıp gitse de bu hiç değişmeyecek gibi görünüyor.

Bayramları bayram yapan çocuklardır!

SİNEM: Bayramın ilk günü büyüklerimi ziyaret edeceğim, ellerini öpüp hayır dualarını alacağım. Sonrasında ise Altınoluk’a gidip arkadaşlarımı ziyaret edeceğim. Eski bayramları özlüyorum. Daha bir heyecanlı geçiyordu. Şimdi ise saki zorunlu gibi. Buradan herkesi bayramını kutluyorum, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin de yanaklarında öpüyorum. Arkadaşlarımı, Hatice’yi, Eray’ı, Enes’i, Hasan’ı çok seviyorum J

SERCAN: Bayramda Babam, Abim, Eniştemle bayram namazına gideriz. Sonra camide büyükler dizilir bizde sırayla ellerini öperiz bayramlaşma orada başlar. Sonra eve gelir annemin elini öperiz. Beraber kahvaltı ederiz. Sonra da büyüklerimizin ellerini öpmek için gezeriz. Cinge’ye gideceğiz. Ananemler dedemler oradalar. Üzülüyorum eski bayramlar yok artık. Daha eğlenceli olurdu, bütün akrabalar arkadaşlar toplanırdı. Şimdi ise insanlar bayramları tatil gözüyle görüyorlar. Küçükler büyüklerini saymalı ve saygı duymalı. İnsanlar samimi olmalı. Harçlık verenlerin sayısında da azalma var J

SERDAR: Arkadaşlarımın da dediği gibi, bayramlar eskisi gibi heyecan verici değil. Eskiden bütün akrabalar gezilirdi şimdi ise en yakın olanlar geziliyor. Daha sonrası ise tatil planları yapılıyor. Ben bayramımı Balıkesir’de kutlayacağım. Bütün büyüklerim buradalar. Bol bol gezip bayramlarını kutlayıp, ellerini öpeceğim.

YAREN SU: Bayramları seviyorum. Bütün akrabalarımızı görüyorum. El öpüyorum, şeker ve çikolata yiyor bol bol harçlık topluyorum. Geçen bayram harçlıklarımla tablet aldım. Bu bayram ne alacağımı bilmiyorum ama umarım çok harçlığım olur J Büyüklerimi çok severim ve saygı duyarım. El öpmeyi de severim. Bayramda Anane ve dedemleri ziyaret etmek için Dursunbey’in Sarnıç köyüne gideceğim. Çok heyecanlıyım.

GÜRCAN: Bol bol el öpeceğim. Bir sürü çikolata yiyeceğim ve harçlık toplayacağım. Harçlıklarımla bisiklet ve tablet almayı düşünüyorum. Büyüklerime sesleniyorum çok harçlık verin J Bayramda Balıkesir’de olacağım. Bütün büyüklerim buradalar. Ben birde okula yeni başladım. Kreşe gidiyorum ve okulumu çok sevdim. Herkese iyi bayramlar diliyorum.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.