Balıkesir Merhaba Gazetesi

Nerede o eski bayramlar

Nerede o eski bayramlar
03 Ekim 2014 - 0:08

Genel

01

 

Yarın Kurban Bayramı. Hayattaki kıymetlilerimiz olan yaşlılarımız yaşadıkları bayramları MERHABAokurları için anlattı.

BAYRAM deyince hep o eski bayramlar gelir akla. Dedelerimiz de ‘Nerede o eski bayramlar’ derdi, bugün biz de diyoruz ‘Nerede o eski bayramlar’ diye. Özlem duyduğumuz o bayramlarda ne vardı acaba?

Anladık ki eski bayramların tadı tuzu yok. Geleneklerimiz yavaş yavaş kayboluyor. Bayramlarda artık çoğu aile tatile kaçıyor. Eski topraklar bu duruma çok üzgün. Eskiden olan çoğu gelenek artık yok. Büyüklerimiz üzgün ve eskiyi çok özlüyorlar. Biz sorduk elleri öpülesi dedelerimiz anlattı.

Ahmet Esmer : Eski kurban bayramlarında bir başkalık vardı. Eskiden aileler kurbanlarını bahçelerinde tutardı ve kurban bayramına kadar çocuklar o hayvanlarla haşır neşir olurdu. O kurbanları çocuklar mahalle aralarına çıkarır, çeşmelerde yıkar, üzerine kınalar sürülür, süslenir, kuyruğuna kurdela takılırdı. Kurban bayramının heyecanı evlerde de olurdu ama çocuklarda daha bir başka olurdu. Artık bugün için bir nostalji havasında bu anlattıklarım. Şimdiki çocuklar hiç bayram heyecanını yaşayamıyor ve bilmiyorlar.  Eski zamanlarda sokak aralarında, cadde kenarlarında bayram önceleri taş bileyiciler olurdu. O suyun içinde döner birisi onu kolla çevirir, diğeri de bıçağı bilerdi. Taş bileyiciler çok meşhurdu Balıkesir’de. Ayrıca eski bayramlarda dere boyunda kelle tüsüyücüleri vardı. Hava veren bir körükte, körüğün ucundaki ateşten keller paçalar orada pişirilirdi. Eksi zamanlarda sabah erken kalkıp ailecek, evin erkekleri bayram namazına giderdi ve avluda bütün mahaller bayramlaşırlardı. Oradan aile eve gelir baba en başta durur anne babanın elini öperdi daha sonra yaş sırasına göre el öperlerdi evin küçükleri. Bu bayramlaşmadan sonra eve kahvaltı yapılırdı hep beraber. Kahvaltılardan sonra mezarlıklar ziyaret edilirdi. El öpme sırasında harçlıklar mendil içinde verilirdi. Harçlıkları alan çocuklar şehrin muhtelif yerlerine gidip ücretli bisiklet turu atarlardı.  Daha sonra kolla çevrilen salıncaklara binerlerdi. Parklardan sonra sucuklu ekmek yemeğe koşarlardı çocuklar.

Fevzi Gülşen: Eski bayramlar artık yok, eskiden bambaşkaydı her şey. Çok misafirler olurdu geçmiş bayramlarda helalleşmeler oluyordu. Şimdi hiçbiri kalmadı. Şimdi deniz var, oteller var, tatil var. Avrupa’ya iyice ayak uydurduk.

Nevzat Deniz: Artık şartlar değişti eskiye göre. Eskiye göre düzen, adet, gelenek görenek kalmadı. Şimdi kendi evine giriyorsun çocuklar bacak bacak üstüne. Gençlerde eskiye göre saygı yok. Biz eskiden bırakın bacak bacak üstüne atmayı, bizden yaşlıların kahvesine bile giremezdik. Saygı daha fazlaydı eskiden. Laf ve söz senet gibiydi. Herkes sözünün eriydi.

Muharrem Abacıgil: Eski bayramların tadı şimdi kalmadı. Eskiyi özlemle anıyoruz.

Osman Koçbey: Artık eski bayram diye bir şey kalmadı. Ne kadar paran varsa o kadar bayram var. Eski heyecan artık hiç kalmadı.

Mehmet Özgün:  Biz çocukken bayramlardan önce bir çift ayakkabım olsun, bir pantolon ve bir gömleğim olsun, onları üç gün önce odama sergilerdim. Bayram gününü beklerdim heyecan ile. Şimdiki çocuklarda ise doyumsuzluk var. Hep bir alma isteği.  Bizim gençliğimizde aileler hep birlikte olurdu. Şimdi ise herkes otellere ve tatillere gidiyorlar. Bayram mesajları artık sosyal medya ile kutlanıyor. Bayram sabahları kahvaltı sofraları hazırlanırdı, ailecek kahvaltılar yapılırdı. Daha sonra aile büyüklerine el öpmeye gidilirdi.

YAŞLILARI UNUTMAYALIM

Büyüklerimiz en değerlilerimiz olan yaşlılarımızın sadece bayramdan bayrama değil her zaman ellerini öpmeye ve ziyarete gidelim. Dedelerimizi, ninelerimizi unutmayalım. Huzur evlerini boş bırakmayalım. Ama ne yazık ki artık eskisi kadar saygı sevgi yok yaşlılarımız toplu taşıma araçlarına bindiğimizde yaşlılarımıza yer veren genç sayısı git gide azalıyor. Yaşlılarımız bu duruma çok üzülüyor. En kısa zamanda gençlerimizin bilinçlenmesini ve yaşlılarımıza daha saygı ile sevgi ile yaklaşmasını diliyoruz. HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.