Balıkesir Merhaba Gazetesi

NEVRUZ ATEŞİ BU YIL BALIKESİR’DEN YAKILACAK

NEVRUZ ATEŞİ BU YIL BALIKESİR’DEN YAKILACAK
20 Mart 2015 - 0:02

Genel

Geçtiğimiz yıllara göre Nevruz Bayramı bu yıl, Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu’nun organizasyonu ile daha büyük bir heyecanla, ulusal bayram gibi kutlanacak.

Nevruz Bayramı bu yıl yeni kurulan, Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu tarafından bir ‘ulusal bayram’ gibi kutlanarak bir ilke imza atılacak. Federasyon Başkanı Sinan Ergüven, federasyonu oluşturan derneklerin başkanları ile birlikte yaptığı basın toplantısında, bu yıl Nevruz Bayramı’nın daha büyük bir coşku ve geniş bir katılımla kutlanacağını, Bir Türk Bayramı olan Nevruz’un ateşinin Balıkesir’de yakılacağını söyledi. Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven, “Nevruz’u Türk Dünyasından kardeşlerimizle birlikte kutlayacağız” dedi. Ergüven, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun oda başkanları ile yaptığı toplantıya Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu olarak katıldıklarını belirterek, “Başbakanımız, bizimle ayrı bir toplantı da yaparak, bu birliğe verdiği önemi gösterdi” dedi.

İLK ETKİNLİK KARESİ TÜRBESİ ÖNÜNDE

Balıkesir Yörük Türkmen Federasyonu Başkan Yardımcısı Yusuf Akgül, federasyonun Valilik protokolüne girdiğini, bu yönüyle bir ilk yaşanacağını bildirdi. Akgül, de Nevruz Bayramı’nın Türklerin bayramı olduğunu yineleyerek, 12 hayvanlı eski Türk takvimine göre 21 Mart yaz başlangıcı 23 Eylül’ün de güz başlangıcı, Türk Mitolojisinde de Türklerin Ergenekon’dan çıktığı tarih olduğu bilgisini verdi. Akgül, Balıkesir’de yapılacak kutlamaların, 21 Mart 2015 Cumartesi günü saat14.00’de Karesi Türbesi önünde yapılacak dualar ile başlayacağını, etkinlik kapsamında Hacı Bektaş Veli Derneği’nin etkinlikleri, Balıkesir Zeybeği gösterisi, Azerbaycan halk oyunları gösterileri yapılacağını bildirdi. Akgül, “Bir medeniyetin insanlarıyız. Nevruz, Türk-İslam kültürünün bir geleneği, Nevruz, hiçbir mezhebe mal edilemez” dedi.

ŞİMDİYE KADAR NEVRUZ’A BAŞKALARI SAHİP ÇIKTI

Balıkesir Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Ayhan Candemir, Türk Dünyası ile kültür birliğinin oluşturulamadığını belirterek, Türklerin bayramı olan Nevruz’un, bu birlikteliğe büyük katkısı olacağını söyledi. Candemir, Nevruz’un ulusal bir bayram olarak kutlanmadığını, fakat bu ateşin bu yıl Balıkesir’de yakılacağını söyledi.

Candemir, “Biz kutlamayınca başkaları kutluyor. Biz geçtiğimiz yıllarda Iğdır’da Nevruz’u kutlarken, bize ‘Şaman, Ateşperest’ diyorlardı, ama ne olduysa oldu, Nevuz’u bayramları ilan ettiler. Bizim Kefiyelerimizdeki renkler Anadolu Selçuklu Beyliği bayrağı renkleri, ama bu renkleri başkaları aldı, bir mitoloji yarattılar” diyerek Nevruz’a daha bilinçle sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

CEMİL YURTMAN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.