Balıkesir Merhaba Gazetesi

NEVRUZ COŞKUSU

NEVRUZ COŞKUSU
13
21 Mart 2019 - 19:37

Dünya Ormancılık Günü ve Nevruz Bayramı kutlamaları Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsünde gerçekleştirildi. Binlerce fidanın toprakla buluştuğu günde Vali Ersin Yazıcı demir dövdü, ok attı.

Balıkesir Üniversitesi’ndeki etkinlik kapsamında 30 bini fıstık çamı, bin 100’ü de kestane, ıhlamur ve meşe olmak üzere 31 bin fidan dikildi. Balıkesir’de Dünya Ormancılık Günü ve Nevruz Bayramı kutlamaları Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsünde gerçekleştirildi. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Vali Ersin Yazıcı, Nevruz Bayramı’nın Türklerin en eski bayramlarından biri olduğunu belirterek, bazı kesimlerin nevruzu başka bir yere çekmek istediklerini ama buna izin vermeyeceklerini söyledi.

KUŞ “KAMPÜSÜMÜZÜ YEŞİLLE DONATACAĞIZ”

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, “Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan geniş coğrafyada kutladığımız Nevruz Bayramı sevginin, barışın, saygının, hoşgörünün bir sembolüdür. Aynı zamanda Ormancılık Günü olarak da kutlanan bugünde Valiliğimiz ve ilgili kurumların katkılarıyla kampus alanında yüzlerce fidan toprakla buluşacaktır. Nevruz Bayramı’nın ülkemize ve bölgemize huzur ve barış getirmesi dileğiyle saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YAZICI “NEVRUZ KARDEŞLİK BAYRAMI”

Vali Ersin Yazıcı, “Ormanın ne olduğunu, insan yaşamında nasıl bir değer ifade ettiğini hepimiz biliyoruz. Sevgili çocuklar ümit ediyoruz, inanıyoruz ki size daha yeşil bir Türkiye bırakacağız. Bunun için gayrete diyoruz. Eğer ileride yeterince yeşiliniz yoksa suçlusu da bizleriz. Ama Türkiye’de Orman Genel Müdürlüğü gerçekten bu alanda çok güzel çalışmalar yapıyor ve Türkiye’nin orman varlığını, ağaç varlığını her geçen gün artırıyor. Büyük milletlerin, büyük devletlerin töreleri, gelenekleri vardır. Büyük olmamızı sağlayan da genellikle bu töre ve geleneklerimizdir. Türk tarihinde Nevruz, 21 Mart önemli bir gündür. Gün dönümüdür ve büyüklüğümüzün nişanelerinden bir tanesidir. Bir dönem farklı amaçlarla kullanılmaya çalışıldı ama bu topraklarda yaşayan Kürdü, Türk’ü Lazı, Çerkezi, hepsi hep birlikte yaşamaya yüzyıllardır alışmış bir milletler topluluğuydu. Biz Nevruz’u kardeşlik ve bayram olarak nitelendiriyoruz ve bu bayramı hep birlikte kutlamaya da gayret ediyoruz” dedi. Konuşmaların ardından Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün hazırladığı ağaç dikim törenine geçildi. Törenlerde protokol üyeleri hep birlikte eski Türk geleneklerinden olan örs üstünce demir döverken, Vali Ersin Yazıcı da Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Derneği’nin isteğini kırmayarak ok attı. Fatma Kara

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.