Balıkesir Merhaba Gazetesi

NEVRUZ KÖRFEZ İLÇELERİNDE KUTLANIYOR

NEVRUZ KÖRFEZ İLÇELERİNDE KUTLANIYOR
22 Mart 2016 - 9:52

Genel

NEVRUZ KÖRFEZ İLÇELERİNDE KUTLANIYOR

21 Mart Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası (Nevruz) tüm yurtta ve diğer Türk Milletlerinde kutlandığı gibi Balıkesir’in Edremit Körfezinde de kutlandı.
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, baharın gelişinin müjdecisi olarak nitelendirilen Nevruz Bayramı; ilçe protokolü ile öğretmen ve öğrenciler eşliğinde Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde coşkuyla kutlandı. Ayvalık Aliçetinkaya Ortaokulu tarafından hazırlanan program; Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Daire Amirleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirilmesiyle başlayan törende; günün anlam ve önemi ile ilgili konuşan Aliçetinkaya Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Kuzeyfi Kavak, Nevruz’un baharın gelişinin müjdecisi olduğunu ve tabiatın canlanmasıyla da insanoğlunun üzerinde oluşan olumlu enerjinin hayata pozitif bakılmasını sağladığını kaydetti.
Günün anlam ve önemine ait şiirlerin okunmasının yanı sıra Nevruz konulu kompozisyon, şiir, resim dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, Aliçetinkaya Ortaokulu korosunun konseri, okulun halk oyunları ekiplerinin gösterimleri, geleneksel çocuk oyunları yarışmalarıyla süren program Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in geleneksel Nevruz ateşini yakmasıyla sona erdi.
Yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlayan Belediye Başkanı Gençer ve protokol üyelerinin coşkusu ise görülmeye değer olarak nitelendirildi.
Balıkesir’in Havran ilçesinde Nevruz Bayramı Protokol üyelerinin tam kadro katılımı ile Havran Anadolu Lisesinde kutlandı. Nevruz bayramına Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Jandarma Komutanı Volkan Öz, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Söbüoğlu, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Tur, diğer daire amirleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra, Türklerin Ergenekon’dan çıkışını temsilen ateş üzerinden atlayan protokol üyeleri, örs üzerinde demir dövdü. Törene katılanlara ayran ve pilav ikramında bulunuldu.
Edremit’teki kutlamalar ise Göbelezoğlu İlk Okulunda gerçekleştirildi. Törene Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç ve protokol üyeleri katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından temsili Nevruz ateşi yakıldı, ateşte ısıtılan demir protokol üyeleri tarafından örs üzerinde çekiç ile dövüldü. Daha sonra öğrenciler yakılan ateşin üzerinden atladılar. Prokotol üyelerinin yerini almasının ardından ana sınıfı öğrencilerinin boyadıkları yumurtalar ile protokol üyeleri yumurta tokuşturdu. Halat çekme, kaşıkla yumurta taşıma, çuval yarışı gibi müsabakaların ardından Efem Halk Oyunları’nın gösterileri ile tören sona erdi. (İHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.