Balıkesir Merhaba Gazetesi

NEVRUZ ŞÖLENİ YAPILDI

NEVRUZ ŞÖLENİ YAPILDI
23 Mart 2015 - 0:02

Genel

Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu tarafından Karesi Bedesten Meydanında Nevruz Şöleni düzenlendi. Mehteran Takımının gösterisi ile başlayan şölen Karesi Türbesi önünde yapılan dua ile devam etti. Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu adına konuşan Yusuf Akgül, Nevruz günü geleneğinin mutlaka yaşatılması gerektiğine dikkat çekerek “Nevruz bize Anadolu cografyasının bir hatırası, bağımsızlık sonrası Asya Türklüğünün ibretli bir hatırlatmasıdır. Nevruz Türk takvim bayramı”, Türk kültürünün binlerce yıldır oluşup gelen yerli ve bir milli bayram geleneğidir.

Kesinlikle bölücülerin kışkırtmalarına ve sahiplenmelerine fırsat verilmeden bir halk bayramı olarak geçirilmelidir. Nevruz günü geleneği mutlaka yaşatılmalı, geleceğe taşımalıyız. Çünkü Nevruz medeniyetimizin derinliklerindedir Sadece etnik bir topluluğa ve onlar üzerinden geçinmeyi meslek haline getirmiş art niyetli bölücü siyaset tüccarlarına bırakılmayacak kadar önemli bir kültürel değerimizdir”dedi.

Konuşmanın ardından etkinlikler Balıkesir Zeybeği, Balıkesir Yöresi Harmandalı ve Balıkesir yöresi halk oyunları ekibinin oyun gösterileri ile devam etti. Çerez ve boyalı yumurta ikramının ardından Nevruz Ateşi yakıldı. Ateşin üzerinden Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Yörük Federasyonu Başkanı Sinan Ergüven, Azerbaycan Balıkesir Kültür Derneği Başkanı Ayhan Candemir atladılar. Yumurta tokuşturmanın ardından örste demir dövme ile devam eden etkinlik Türkistan Pilavı dağıtımı ile sona erdi. FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.