Balıkesir Merhaba Gazetesi

Nihayet kurtuluyor

Nihayet kurtuluyor
23 Aralık 2014 - 0:18

Genel

Yarım asırı aşkın süredir hizmet vermesinin ardından kapanan ve atıl vaziyette bekleyen Verem Savaş Dispanseri, Karesi Kaymakamlığı oluyor.

BALIKESİR’İN büyükşehir olmasının ardından gelişen süreçte ‘BASKİ hizmet binası’ olarak planlanan ancak sonra vazgeçilen şehrin göbeğindeki Verem Savaş Dispanseri eski binası için yenileme çalışmaları başladı. Bir yılı aşkın süredir boş duran ve duvarları sprey boyalarla boyanmış, camları ve kapıları kırık binayı görenleri rahatsız ediyordu.

ŞU günlerde iç kısmında tadilat ve bakım çalışmaları yapılan binanın konumu ve bulunduğu yer dolayısıyla çok kıymetli olduğu biliniyor. Yapılan inceleme ve çalışmaların ardından Karesi Kaymakamlığı olması kararlaştırılan binanın çevresinde bulunan açık alanda ise nasıl bir düzenleme olacağı merak konusu.

61 YIL ŞİFA DAĞITTI  ŞİMDİ KAYMAKAMLIK OLUYOR

Balıkesir Verem savaş dispanseri 61 yıl  şifa dağıtmaya devam etmesinin ardından bir yılı aşkın süredir   kapalı bulunuyordu. Verem savaş dispanserinin kapanmasından sonra  içler acısı durumdaydı.  Gençlerin sprey boyalarla  duvarlarına  yazılar yazılan ve   bahçesi  çevredeki vatandaşların  oto parkı haline gelen  Verem savaş dispanseri  1953 yılında  Verem  savaş derneği ve halkın katkılarıyla yapılmış ve hizmet vermeye başlamış. Özellikle 50’li yıllarda verem hastalığının  çok sıkça görüldüğü dönemlerde  şifa dağıtan  ve   binlerce vatandaşın bu hastalıktan kurtulması için uğraşan Verem Savaş dispanseri  kapatıldıktan sonra  tanınmaz hale gelmiş ve çevre esnafların  kafeteryası gibi kullanılıp çevre esnafların oto parkı haline gelmişti. Şehrin göbeğinde bulunan ve mezbelelik halene getirilen bu bina  bu durumdan nihayet kurtuluyor  Verem savaş dispanseri  Karesi ilçe Kaymakamlığı’na tahsis edildi. Kaymakamlık binası için tadilat çalışmaları başlatıldı  bu gözde bina  önümüzdeki günlerde eski günlerine dönmeyi bekliyor.  HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.