Balıkesir Merhaba Gazetesi

NİMET ABLA’NIN BİLETİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

NİMET ABLA’NIN BİLETİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
10 Ocak 2015 - 0:10

Genel

Güre Termal Yaşlı Bakım evinde kalan ve sinemaya altın harflerle adını yazdırmış Adile Naşit’in 2’nci eşi olan Cemal İnce MERHABA ’ya kendi yaşamını ve Adile Naşit ile geçirdiği zamanı anlattı. ‘Şimdiki sanatçılar vefasız’ dedi.
‘Marilyn Monroe adıma mektup gönderdi müzeye verebilirim’
Adile Naşit ile evlenmesinin sürpriz olduğunu söyleyen Cemal İnce ,Erol Simavi ve Müjde Ar nikah şahitliğimizi yaptı. Nikâhımız Erol Simavi’nin evinde gerçekleşti. Adile hanımın arkadaşları Türkan Şoray, Emel Sayın, Sezen Aksu sürekli rahmetlinin evine gelirdi. Fakat bir sanatçı daha varki vefasız, eli sıkı ve ne annesine nede ablasına çekmiş.
Güre Yaşlı Bakım merkezinde yaşamını sürdüren İnce, Gömeçte doğdum. Babam vefat etmişti annem Girit göçmeni bir kadındı. Babam rahmetli olunca Dayım Nimet Abla’dan bir bilet almış. O zaman en büyük ikramiye ona çıktı. Bizi aldığı gibi İstanbul’a götürdü.1945 Seneleri idi.3 kardeşimle birlikte İstanbul’da büyüdük. Askere 1951 de Kore’ye gönüllü istediler. Alaydan 2 kişi tugaydan 7kişi istediler.2 kişi ehliyetli olacak. Benimde ehliyetim var. Zorla gitmeyin istiyorsanız gideceksiniz dediler ben gittim kura çektiler çıktım ve gittim diyerek askerlik anılarını paylaştı.

AÇ AVCUNU DER DÖVERDİ
Çocukluğum perişan geçti. Garibandık. Her yer çamur olurdu o çamurların içinde Çobanlık yaptım.15 yaşına kadar zeytin prina mangalları ile ısındığımız günler oldu. Babam ölünce bizi hiç tanımadılar annemin babası sağdı onun yanına gittik ve onda kaldık. Komşuların koyunlarını güderek para kazanırdım. Öğretmenim beni hep döverdi. Neden dövdüğünü bu yaşıma geldim hala bilmiyorum. Beni hiç sevmedi. Aileme de bağırıp çağırmış. Bir daha okula gitmedim.
ZİYA BEY DÜRÜST DÜZGÜN BİR İNSANDI
Adile hanımla tanışmamız Adile Hanım tiyatroda çalışıyordu. Adile hanımın eşi ile(ilk eşi Ziya Keskiner) birlikte onları sete getirir, götürürdüm. Ziya bey rahatsızlandı. Bana dedi ki Cemal sırtımı ovar mısın. Sırtını bana dayadı. Nasılsın demeye kalmadı ağzından kan gelmiş. Hemen Adile’yi aradım. Geldi. Ama Ziya beyi çoktan kaybetmiştik.

SİNEMANIN GÜLEN YÜZÜYDÜ
Adile Hürriyet’te çocuklara masal anlatırdı. Eli o kadar açıktı ki paraya hiç değer vermezdi. Bir gün Sezen Aksu geldi. ‘Adoş yüzüğün ne güzel’ dedi. Çıkardığı gibi zaten bana yakışmıyor diyerek ona hediye etti. Sezen Aksu’nun da eli açık. Çok iyi bir insan. Ama hele biri v arkii o aman aman. Müjde  Ar sıkıdır. Hiç Mehtapa, annesine çekmemiş. Müjde Ar’ın annesi de iyi bir hanımdı. Muammer Karacada Cibali Karakolunda oynuyordu o zaman.
EVİMİZ HER AKŞAM SANATÇIYLA DOLARDI
Sezen Aksu, Müjde Ar, Emel Sayın, Türkan Şoray kimler gelmiyordu ki Adile’nin evi dolar taşardı. Ne eğlence, ne eğlence. Para sıfırdı onun için. Adile hanımla evlendim. Getirip götürüyordum zaten onu Erol Simavi’ye beni beğendiğini söylemiş. Bende hemen evlilik söz konusu olunca kabul ettim nikahı da Erol Simavi’nin evinde kıydık. Erol Simavi ile Müjde Ar nikâh şahitliğimizi yaptı. Sanatçıların tiyatro, oyun sonrası en büyük düşmanı alkol diye düşünüyorum. Hastalandı bi daha da düzelmedi. Hasta iken Cemal kimseye borcum yok Cemal haberin olsun dedi. Olur, mu nasıl konuşuyorsun dedim. Yok, yok şimdiden bil dedi kimseye hiçbir borcum yok bil’ dedi.
BORCUM YOK DEDİ DEFTERİNİ TUTAN BORCU VAR DEDİ
Rahmetlinin defterini tutan Ahmet Bey vardı. 86-87 KDV’lerini ödememiş Adile’nin Hürriyete koştum hemen. Sen dur biz bi araştıralım dediler. Ahmet Bey Adile hanımın bana borcu var dedi. Onun yüzünden şimdi trilyonluk edecek plakamı sattım.
MÜZEYE KOYSUNLAR
Balıkesir’in gaziler Derneğinde kaydım var. Yazın ziyaretime eve geldiler. Rahmetlinin resimleri var evimde Kore’de çekilmiş resimlerimi de onlar çekti. Bir hafta sonra Genelkurmaydan İstanbul Harbiye Askeri Müzesine istediler. İkinci bir mektup daha geldi. Düşündüm o resim benim için değerli. Öylece zarfa koyup gönderemem. Ya bir şey olursa dedim. Biz mektup yazmıştık Marilyn Monroe konser verecekti o zaman. Bana mektup gönderdi Şimdi Marilyn Monroe müzeye onuda verebilirim.
ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.