Balıkesir Merhaba Gazetesi

NÖBETÇİ ECZANE SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

NÖBETÇİ ECZANE SİSTEMİ DEĞİŞİYOR
21 Nisan 2015 - 0:10

Genel

Balıkesir kamuoyu tarafından merak edilen Nöbetçi Eczane Sayısı ve yeterliliği ile ilgili B.MERHABA’ya konuşan Balıkesir Eczacılar Odası Başkanı Adil Tosuner, önemli açıklamalarda bulundu.
Mevcut ve Büyükşehir Statüsü ile değişen kıstaslara değinen Tosuner, çarpıcı açıklamalarda bulundu’ Vatandaşlarımız endişe etmesin Mağdur olmayacaklar’ mesajı verdi.
**Salgın yaşanan mevsim geçişlerinde bir yoğunluk oluyor. Aynı yoğunluk Hastanelerimizin acil bölümlerinde de oluşuyor. Çok istisnai durumlar dışında geçiş sürecinde sıkıntı olamayacağını öngörüyoruz.

NÖBET İÇİN KRİTERLER DEĞİŞTİ
Mevcut konjonktürde ki değişikliğe de vurgu yapan Tosuner ’Zaman içerisinde birçok değişiklikler yaşandı Örneğin Aile hekimliği geldi, bazı hastanelerde branşlaşmalar gerçekleşti, sonra doğum evi yerinden kalktı gitti. Ayrıca yine Merkezdeki Eczanelerimiz Aile hekimliğine yakın bölgelerde konuşlandı ya da kiraların yüksekliği nedeni ile adres değişikliği yaptı. İşte tüm bu kriterlerdeki değişikliği göze aldığımızda bu nöbetlerle ilgili yeni bir planlamanın gerekli olduğunu düşündük ve bu değişiklik için de komisyon oluşturduk. Bu komisyonumuz hem değişen kriterleri hem de önümüzdeki süreçte hastanelerimizin yer değişikliğini değerlendirerek yeni nöbet sayısını ve bölgelerini belirleyecek’ dedi.
GEÇİŞ SÜRECİNDE SIKINTI OLMAZ
Çalışmalar ile ilgili geçiş sürecine dair konuşan Eczacılar Odası Başkanı Tosuner ‘Komisyon çalışmalarını tamamlayana kadar mevcut nöbet sayısında sıkıntı olacağını sanmıyorum. Evet, zaman zaman özellikle salgın yaşanan mevsim geçişlerinde bir yoğunluk oluyor belki ama aynı yoğunluk Hastanelerimizin acil bölümlerinde de oluşuyor. Çok istisnai durumlar dışında bu geçiş sürecinde sıkıntı olamayacağını öngörüyoruz. Hatta bu olası istisnai durumlar için dahi bazen üyelerimizin mesafe nedeni ile feragatte bulunup sıralarını diğer üyelere verdiği zamanlar oluyor. Dolayısı ile komisyonumuz çalışmalarını tamamlayana kadar vatandaşlarımız mağdur olmayacaktır’ dedi.
TEPKİ VAR
B.Merhaba’ya nöbetçi Eczane sayısı ile ilgili odanın çalışmalarından bahseden Başkan Adil Tosuner ‘Balıkesir büyükşehir statüsüne kavuşup merkezde 2 ilçeye ayrıldığından beri nöbetlerle ilgili yeni bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Biliyorsunuz daha eskilere gidecek olursak o tarihlerde Balıkesir’de 2 Eczane nöbete kalırken biz bu sayıyı, Balıkesir’i üç bölgeye ayırma sureti ile rakamı üçe çıkarmıştık. Bu bizim üyelerimizin bazılarından tepki almamıza neden olmuştu. Şimdi yeni kurulan iki ilçemizde ikişer eczanemizi nöbete bırakırsak yine tepki ile karşılaşır mıyız diye düşünüyoruz. Tepki dediğim şey de Ekonomik anlamda bir tepki. Yine de böyle bir endişe ile beraber Oda olarak bir çalışma gündemimize aldık ve üyelerimizle yaptığımız bir toplantıda komisyon kurduk.
ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.