Balıkesir Merhaba Gazetesi

Nusret Müze Gemisi 9 Mayıs’ta Bandırma’da

Nusret Müze Gemisi 9 Mayıs’ta Bandırma’da
06 Mayıs 2022 - 13:25

Nusret Müze Gemisi 9 Mayıs’ta Bandırma’da

 

Çanakkale Savaşı’nda üstlendiği hayati rol ile Türk ve Dünya Savaş Tarihi üzerinde de önemli izler bırakan Nusret Mayın Gemisi 9 Mayıs’ta Bandırma’da. Bugüne dek, Gölcük Tersanesi Komutanlığı tarafından aslına uygun, birebir modeli olarak inşa edilen TCG Nusret Müze Gemisi, demirlediği her limanda ziyaretçi akınına uğradı.

Deniz Zaferinde Büyük Rol Oynadı

7 Mayıs 2022 Cumartesi günü Erdek Şehir Limanındaki ziyaret sonrasında, TCG Nusret Müze Gemisi; 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü, 10:00-17:00 saatleri arasında Bandırmalı ziyaretçiler için de Bandırma Şehir İskelesinde. Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale Savaşı’nda tesis ettiği mayın hatları ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında büyük rol oynadı.

Bouvet Zırhılısı Battı

Yüzbaşı Hakkı Bey komutasındaki gemi, 8 Mart 1915 sabahı büyük bir gizlilik ile Erenköy Koyu önlerinde sahile paralel 26 mayın döşemiş, yeni bir mayın hattı meydana getirmişti. 18 Mart 1915 sabahı düşman donanmaları Çanakkale Boğazı’na girmeye başlamışlar ama Türk topçu bataryalarının açtığı ateş sonrası manevra mecburiyetinde kalmışlardı. Manevra yapmaya çalışan düşman donanmaları, Nusret Mayın Gemisinin tesis ettiği mayınlara çarptı. Bu sebeple de İngiliz Donanmasına ait Ocean ve Irresistible ile Fransız Donanmasına ait Bouvet zırhlısı anında battı. Haber: Muhammed Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.