Balıkesir Merhaba Gazetesi

O HALDE BAŞLIYORUZ…

O HALDE BAŞLIYORUZ…
NİHAN MERVE YILMAZ
NİHAN MERVE YILMAZ( [email protected] )
5
12 Ocak 2019 - 8:56

Tepeden tırnağa herşeye zam geldi. Ve bu zamlar kendini hızla gösterdi. Marketlerde raflardaki ürünlerin fiyatı birden iki ya da üç katına çıktı. Faturalar ise öyle inanılmaz geliyor ki. Hepimiz şaşkınız. Poşetler dahi 25 kuruştan satılıyor. Asgari ücret 2,020 TL oldu ama açlık sınırı 2,267 TL olarak açıklandı. Bir ailenin gerçekten geçinebilmesi için en az 4 bin lira ücrete ihtiyacı var. Çünkü paramız dolar karşısında iyice eridi. Enflasyon yükseldi. Peki bu durumda ne yapacağız?

**

Önce atalarımızın da dediği gibi ayaklarımızı yorganımıza göre uzatacağız. Ekonomik sıkıntıları yaratanları tartışmıyorum. Çünkü o apayrı ve uzuuunnn bir konu. Onu ayrıca değerlendiririz. Ama burada kişisel önlemler alınmalı. Örneğin faturalar yüksek geliyorsa olabildiğince tasarruf etmeliyiz. Mesela bulunduğumuz odanın ışığı dışında diğer odalardaki aydınlatmaları kapatmalayız. Saatlerce şarj cihazları prizlerde boşu boşuna takılı kalıyor. Bunu da önlemeliyiz. Şarj cihazlarını prizlerden çıkarmalıyız. Hatta kapalı televizyon ya da modemin fişlerini de prizlerden çıkarmalıyız. Telefonumuzun şarjını çabuk tüketmemesi için gereksiz oyunlar oynamamalıyız.

**

Çamaşır makineleri ve bulaşık makinelerini tam dolmadan çalıştırmamalıyız. Ayrıca doğalgazı mümkün olduğunca kapalı tutmalıyız. Böylelikle tüketim oranını da düşürebilmeliyiz. Alışverişe giderken mutlaka liste hazırlamalıyız. Listesiz alışverişe çıktığımızda ihtiyacımız olandan fazlasını alırız. Bu nedenle ihtiyaçlarımızı iyi belirlemeliyiz. Mutfakta israf etmekten kaçınalım. Çöpe atılan tek bir ekmek tanesini bulamayacak insanlar var. Her ay belli bir birikim yapalım. Çok küçük de olsa. Bu hiçbir katkısı olmasa dahi güven verecektir.

**

Televizyon karşısında geçen vaktimizin bizden neler çaldığını hiç düşündük mü? Öncelikle zaman ki en değerlisi, sonra elektrik faturalarına yansıyacak büyük fiyat farkları ve duygusal çöküntü. O nedenle televizyon karşısında vakit geçirmektense kitap okumak çok daha faydalı olacak.

*

Hazır gıdalardan kaçarak evimizde yapacağımız yemekler de tasarruf yapmak için son derece önemli. Bir süre yeni birşeyler alınmasa da olur. Zaruri ihtiyaçlar giderilerek bu zor dönemleri atlatmak için önemli bir adım atılabilir. Hadi başlayalım…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.