Balıkesir Merhaba Gazetesi

Obeziteye cerrahi çare

Obeziteye cerrahi çare
10 Kasım 2014 - 0:04

Genel

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artan obeziteye karşı uygulanan cerrahi müdahale Balıkesir’de de yapılmaya başlandı.

Obezite hakkında yapılan toplantıda sağlığın önemine vurgu yapıldı.

Artan obezite sayısının yükselişine dikkat çekildi. Morbid Obezite ameliyatı Balıkesir’de yapılabilir denilerek müdahale gerekliliğine değinildi.

 OBEZİTE ARTIYOR

Balıkesir  ‘Obeziteye Destek Gurubu’nun düzenlediği etkinlikte obezitenin cerrahi yöntemle iyileştirilmesi hakkında bilgiler verildi. Konuyla ilgili olarak Dr. Baki Aydoğan, ‘Tüp Mide ve Bypass’ ameliyatı hakkında bilgi verdi. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Dr. Vedat Sağır, Dr. Baki Aydoğan ve Balıkesir  ‘Obizeteye Destek Gurubu’’nun katıldığı etkinlikte ameliyat olmuş hastaların yanı sıra ameliyat olacak hastalar da hazır bulundu.

Balıkesir Obeziteye Destek Gurubu’nun düzenlediği etkinlikte konuşan Atıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu “Toplumumuzda obezite sayısı her geçen gün yükseliyor. Sağlık Bakanlığı ise bununla ilgili çeşitli mücadele yöntemleri belirliyor; yürüyüşler, rejimler, farklı birçok metotlar denemekte. Buna rağmen kilo verilmiş olsa bile bu kiloların geri alındığı oluyor. Hakikaten diğer yöntemler ile çözüm bulunamadığı için bir takım cerrahi yöntemler gelişti” dedi. Kafaoğlu, bu yeniliklerden halkın haberdar olmasının faydalarına dikkat çekti.

DÜNYADA EN ÇOK YAPILAN AMELİYAT

Bilgilendirme konuşmasını yapan Doktor Baki Aydoğan, ABD’de en sık yapılan ameliyat  ‘Morbid Obezite’ ameliyatı, en çok yapılın ameliyatlardan biri haline geldiğini belirtti. Dr. Aydoğan, “Morbid Obezite ameliyatı Balıkesir’de yapılabilir hale gelene kadar çok evreler kat etti. Birçok ameliyat yöntemleri denendi. Tüp Mide ameliyatı artık en ideal ameliyat gibi görünüyor. Nasıl şeker hastalığı varsa şişmanlık da hastalık. Esas tedavisi cerrahidir. Balıkesir’de bu konuda 2 doktoruz. Öncelikle tüm hastalarımıza Tüp Mide ameliyatı uyguluyoruz” dedi. Uzmanlar, bu ameliyattan sonra şeker hastalığının da iyileştiğini, horlamanın ortadan kalktığını dile getirdi. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.