Balıkesir Merhaba Gazetesi

OBİDER’in amacı Farkındalık yaratmak

OBİDER’in amacı Farkındalık yaratmak
10 Aralık 2014 - 0:04

Genel

Otizmli çocukların özel eğitim görmeleri için faaliyetlerini sürdüren OBİDER, gönüllü dernek üyeleriyle beraber üçüncü projeleri için çalışıyor.

Otizimli Bireyleri Destekleme Derneği(OBİDER) Başkanı Fatma Tabanlı, hazırladıkları projelerle otizmli bireyleri özel eğitimleri konusunda farkındalık yaratmak istediklerini söyledi. 60’ı aşkın gönüllü üyesiyle 6 Eylül 2011 tarihinden bu yana faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Dernek Başkanı Fatma Tabanlı, emekli öğretmen olduğunu ve kızına otizm tanısı konulmasının ardından bu konuda uzun yıllardır mücadele verdiğini ifade etti.

En küçük üyelerinin 2,5 yaşında olduğunu söyleyen Tabanlı, Balıkesir’in otizmi yıllarca bilmediğini, derneklerinin çalışmaları sayesinde bir nebze olsun tanındığının altını çizdi. Tabanlı “Benim otizmli kızım var. 24 yaşında. Kendim öğretmen emeklisiyim. Kızım Merve 1993 yılında otizm tanısını aldığında otizmin tek etkili tedavisinin eğitim olduğunu öğrendim. Bire bir etkili özel eğitim. 3 yaşından bu yana mücadele veriyoruz. Balıkesir’de otizm tanınmıyordu. Yıllarca bu alanda bireysel çabalarımızla eğitim kurumlarını zorlayarak eğitim hakkımızı elde etmek için çabaladık, yıllar geçtikçe yalnız olmadığımızı gördük. Kişisel olanaklarla çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamanın daha zor olacağını düşünerek birlikte hareket etme kararı aldık ve diğer otizmli bireylerin aileleriyle birlikte 2011 yılında Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği’ni (OBİDER) kurduk. Özel eğitim alanında çalışan uzmanlar ve diğer meslek gruplarından gönüllülerin de katılımıyla oluşan derneğimiz, 60’a yakın üyeyle faaliyet göstermeye çalışıyoruz. Derneğimizin en küçük üyesi 2,5 yaşında” diye konuştu.

 EĞİTİM OTİZMLİ ÇOCUKLARIN DA HAKKI

Derneğinin amacının, otizmli çocukların eğitimi alanında bilimsel çalışmaları takip ederek aileleri medya ve belediyeler yolu ile bilinçlendirmek, otizm farkındalığı yaratmak olduğunu belirten Fatma Tabanlı, “Bu sayede çocuklarımıza erken tanı konmasını sağlayıp; etkili eğitim yöntemleriyle hayata kazandırılmasında geç kalmamak için yönlendirmelerde bulunmak, ayrıca çocuklarımızın sahip olduğu yasal haklar konusunda aileleri bilgilendirerek destek olmak” dedi.  “Bütün çocuklar gibi otizmli çocukların da eğitim haklarının olduğuna” dikkat çeken Tabanla, “Otizmli çocukların yasalarla korunması gerektiğine ve ailelerin sorunlarına sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz. Biz çocuklarımıza en iyi eğitim olanaklarını sunmak ve bizden sonraki yaşamlarını güvence altına almak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çocuklarımızın en büyük ihtiyacı sosyalleşmeleri. Bu ihtiyaçlarından yola çıkarak hazırladığımız projemizde doğru ve yeterli bir spor eğitimi ile çocuklarımız bizlere neler başarabileceklerini göstermiş oldular” diye konuştu.

Tabanlı, “Projelerle yolumuza devam ediyoruz. Otizm çok farklı bir alan. Biz yaşıyoruz, biz anneyiz ihtiyaçlarımızı biz biliyoruz ve çözüm yollarını da biz üretebiliriz diye düşündüğümüz için kurduk bu derneği. İhtiyaçları belirliyoruz öncelikle, bu ihtiyaçları karşılayabilecek planımızı yapıyoruz, projemizi hazırlıyoruz çeşitli hibelerden yararlanıyoruz. 2 tane GMK’dan proje bitirdik. 1 tanesi çocuklarımızın eğitimlerine yönelikti. Anadolu Üniversitesi ile ortaklaşa çalıştık. Çocuklarımızın okullarındaki öğretmenler özel eğitim öğretmeni değil. Özel eğitimci çok az. 3 Aralıkta bir konferans yaptık. Milli Eğitim bütün özel eğitim okullarını tatil etti ve eğitimcilerle anket yaptık. Anket sonucunda bu alandaki gerekli bilgisinin olmadığı ve materyallerin eksikliği konusu çıktı. Hemen GMK’ dan bir proje yazdık ve 12 ilçe de dahil olmak üzere otizm okuluna materyal desteği sağladık. Eğitimler verdik. 2.projemizde spor eğitimi çok önemliydi streslerini atmaları açısından. 2-3 kurumu ziyaret ettim İstanbul ve Ankara’da. Neyi nasıl yaptıklarını gördüm ve spor projesi yazdım. Gerekli eğitimleri yaptık ve birebir çocuklarımıza spor eğitimi verdik. Bisiklete binemeyen çocuğumuz bisiklet kullandı. Masa tenisi, yüzme, basketbol dallarında eğitimler verdik. Haftada 3 gün spor eğitimi alıyor çocuklarımız. Şu anda paten kaymayı öğreniyorlar. Yapamaz dediğiniz şeyleri yapıyorlar.

Yeni tanı konan çocuklarımız var. Aileleri çok zor durumda. Yeni karşılaştıkları bir durum olduğu için desteğe ihtiyaçları var. Ailelere destek eğitimi veriyoruz. Halk eğitimle ortaklaşa kurslar açıyoruz. Özel eğitim öğretmenimizle haftada 10 saat çocuklarımızla birebir oturup çalışıp sonra da anneye eğitimlerini nasıl yapmaları konusunda gerekli eğitimi veriyor. Küçük adımlar sertifika programını bitirdik. 6 gün süren programda hangi ayda çocuğun nasıl davranacağı konusundaydı.

Doğal gelişim gösteren çocukların anneleri ile otizmli çocukların anneleriyle kaynaştırma el sanatları kurslarımız var hafta da iki gün.  HABER: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.