Balıkesir Merhaba Gazetesi

Objektiften Yansımalar

Objektiften Yansımalar
Şeyma Yorulmaz
Şeyma Yorulmaz( seymayrlmz0665@gmail.com )
23
11 Ocak 2020 - 7:23

Fotoğraf çekmek en büyük hobisiydi. Doğanın, doğal oluşumların, en çok da manzaraların resmini çekmekteydi. İlk kez fotoğraf çekmesine sebep olan şey, sisli bir günde gözüne ilişen bir örümcek ağıydı. İlk defa görmüyordu elbette, ancak bu bambaşkaydı. Su damlaları ağın üstünde müthiş bir görüntü oluşturmuşlardı. Dahası bir tane de değillerdi. Adım başı denk gelmişti onlara, her birinin net çıktığı fotoğraflar çekip, mutlu mutlu yoluna devam etmişti. Ve o günden sonra, bu hobisine amatörce devam edecek olsa da, profesyonel bir kamera aldı. Sonra da, Pamukkale senin, Kapadokya benim gezmeye başladı.

Nehirleri, akarsuları, mağaraları ilgiyle izliyor, kesitler alıyordu kendisine. Ve sırt çantasını taktığı gibi, başka bir diyara gidiyordu. Bu yılki yaz mevsimini Şeytan Sofrası ile noktalamak istiyordu. Ne de olsa, “Ayvalık’ta Yapılacaklar Listesi”nin başındaydı orada gün batımını izlemek. Balıkesir’e gelip, o muhteşem manzarayı görmeden gitmek yakışıkalmazdı.

Gün batımına bir saat kala Sarımsaklı’dan yola çıktı, oraya yürüyerek varmak istiyordu, çünkü yolda çokça kare yakalayacağını düşünüyordu. Ki öyle de oldu. Bir sürü güzel fotoğraf çekti. Yokuş tırmanmaya başladıkça, deniz yavaş yavaş görünüyordu. Ve nihayet Şeytan Sofrası’na vaktinden önce varabilmişti.

Gördüğü manzara, panoramik bir özellik taşıyordu. Bir bütünü oluşturmaktaydı zirve. İnsan, hangi kısmını fotoğraflayacağını şaşırdı. Hemen kamerasını ayarladı. Güneş batıyordu ve o filtreli, filtresiz bir çok açıdan, bir çok tondan kareler toplamıştı. Ancak fotoğrafları inceleyince, karar verdi. Ve şunları mırıldandı: “Makina ne kadar profesyonel olursa olsun, ne kadar filtrelersem filtreleyeyim, çektiğim manzarayı asla gördüğüm gibi aktaramayacağım.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.