Balıkesir Merhaba Gazetesi

ODTÜ Bilim-2 Araştırma Gemisi

ODTÜ Bilim-2 Araştırma Gemisi
25 Mayıs 2023 - 18:22

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsüne ait araştırma gemisi Bilim-2 ile Balıkesir’in Erdek ilçesi açıklarında. Beraberinde, Tavşanlı Adası ile Seyitgazi arasında teknik araştırma yapılıyor.

 

 

ODTÜ Bilim-2 Araştırma Gemisi… Türkiye’de, ilk yeni nesil oşinografi gemisi olarak inşa  ettiler. Beraberinde, Bilim-2 gemisi 1980 yılından beri denizlerimizi araştırıyor. Bilim-2 gemisi, suların jeolojik, kimyasal, fiziksel ve biyolojik açılardan içerik ve özelliklerini incelemektedir. Araştırma gemisi, oşinografik ölçüm verilerini rutin olarak değerlendirmektedir.

Bilim-2 gemisi, aralık ayında da Marmara Denizi’nde keşfe çıkmıştı. Bilim-2 gemisinde, Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi çerçevesinde ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünde görevli bilim insanları, oşinografik yani sıcaklık. Beraberinde tuzluluk. Bunun yanında denizdeki biyolojik üretkenlik, bulanıklık ile oksijen ve besin tuzları gibi biyokimyasal parametrelere bakıyor. Ayrıca, Marmara Denizi’ndeki mevsimsel değişimleri gözlemliyor. Dahası oksijen değerlerini ölçüyor ve denizin karbon yutma kapasitesini hesaplayarak oksijen sorununun asıl kaynağına inmeyi hedefliyor. Geniş ölçekte oksijen kaybının devam ettiği Marmara Denizi’nde azot, fosfor yükleri ve bunlara bağlı biyolojik üretimin, oksijen kaybının en büyük nedeni olduğu belirtilmektedir.

Daha fazla haber için tıklayınız…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.