Balıkesir Merhaba Gazetesi

ODTÜ Profesörü “Toz Taşınımı Virüsü daha Fazla Yayacak”

ODTÜ Profesörü “Toz Taşınımı Virüsü daha Fazla Yayacak”
28 Kasım 2020 - 9:30

ODTÜ Profesörü “Toz Taşınımı Virüsü daha Fazla Yayacak”

 

Deniz bilimci ve kimyager ODTÜ’de Profesörü Prof. Dr. Cemal Saydam’dan bu hafta sonu ve önümüzde ki hafta ile ilgili ciddi uyarı geldi.

 

Sahra Çölünden Çok Yoğun Toz Çıkışı Bekleniyor

Saydam, Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Hafta sonu ve gelecek hafta için ‘ÇOK CİDDİ” uyarımdır” şeklinde yaptığı paylaşımda 29 Kasım Pazar gününden itibaren Sahra Çölünden çok yoğun toz çıkışı beklenmekte olduğunu belirterek, “Toz ve bulutlu hava pazar günü Trakya Marmara Ege ve Batı Akdeniz’de etkili olacak. Yani virüsün yayılımı için gerekli olan canlı organizmalar havada çok yoğun olacak” dedi.

Virüsün Yayılımı Çok Daha Kolay Olacak

Prof. Dr. Saydam, Sayısı on binlere hatta yüz bine ulaşan taşıyıcıların etrafa saçabileceği virüs çok ama çok uzaklara taşınabileceğini belirttiği paylaşımda, “Yani virüsün yayılımı çok daha kolay olacak. Özetle, bu hafta sonu özellikle batıda bulunduğunuz her yerde havada bulut var ise, bugünlerde alabildiğince gördüğünüz uzak mesafeler görünmez sanki sis varmış gibi bir görünüm almış ise, Kesinlikle dışarı çıkmayın” dedi.

Bugün Ve Yarın Alışveriş İşinizi Tamamlayın

Saydam paylaşımında, “bizim site içinde yürüdüm sokağa çıkmıyorum demeyin, pencerenizi bile açmayın, poyrazmatiğiniz var ise mutlaka çalıştırın, Bu nedenle bugün ve yarın alışveriş işinizi tamamlayın, Bu toz taşınımı gelecek hafta ve ne yazık ki ondan sonraki hafta da artan bir şekilde devam edecek” şeklinde uyarılarda bulundu.

Avrupa’da Etkilenecek

Saydam, söz konusu toz taşınımından Avrupa’nın da etkileneceğini belirterek, “Kış sezonu nedeni ile doğal atmosferik süreçler içerisinde artan daha da artacak olan Sahra tozu taşınımı sadece bizi değil Avrupa’yı da etkiliyor. Bu nedenle Aralık ayı tüm Avrupa için maalesef yeni bir kaos anlamına gelecek” dedi.

Haber: Semra Aman Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.