Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÖFKE DUYGUSU

ÖFKE DUYGUSU
ÖZNUR KARAOLUK( oznurkaraoluk@gazetemerhaba.com )
19 Ocak 2019 - 8:30

Değerli dostlar,  öfke hayatımızın her ânında var ve olacak. Öfke aslında istemediğimiz ama bizi bırakmayan duygularımızdan birisidir. Kimi zaman bizi biz yapan, bizi geliştiren, hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan şeydir öfke. Kimi zaman ise bizi pişman eden, kendimizle ilgili hayal kırıklılarına yol açan duygudur.

Günümüzde en sakin, en dingin, öfkesini en kontrol eden olmak sanki bir beceri gibi algılanıyor. Bu kalıplara kendimizi sokmaya çalışırken, öfkemizi biriktiriyor, ardından olmadık bir yerde ve istenmeyen bir zamanda öfkemizi olanca yoğunluğu ile dışarı atıyoruz.

Bu sebeple asıl amacımız öfkeyi yaşamamak değil (ki bu söz konusu olamaz), öfkeyi yönlendirmek ve kontrol etmek olmalıdır. Kontrolsüz güç, güç değildir. Kontrol edilen öfke insanın gelişimine yardımcı olabilir.

Öfkeyi nasıl kontrol edebiliriz? İçimizden 10’a kadar saydığımızda öfke geçer mi? Bu sorunun cevabı maalesef “evet” değil.  Aradan bir süre geçtiğinde tabi ki öfke kaybolur ya da azalabilir. Ancak bu süre kişiden kişiye ve olaydan olaya değişkenlik gösterir. Bu nedenle ne kadar beklemek gerekir sorusunun yanıtı yoktur.

Öfkenin en iyi kontrolü öfkelendiğimiz ânın en başında yapılabilir. Öfkelenmeden önce içimizden bir şeyler geldiğini hissederiz. Bazı duygularımız kabarır.  Kimi zaman terleme ve çarpıntı olabilir. Hani “şimdi öfkeleneceğim” dediğimiz an. İşte bu ânın farkına varabilirsek öfkeyi kontrol edebiliriz. O anda yapabileceğimiz bir girişim öfkenin büyümesini, taşmasını ve kontrolümüzden çıkmasını engelleyebilir.

Öfkelendiğinizin farkına varmıyor musunuz? O zaman öfkenizi iyi analiz etmemişsiniz demektir. Çünkü hiçbir insan bu ön duyguyu hissetmeden bir sonraki aşamaya geçmez. Sadece bazı insanlar bu ön duygunun farkına varmamışlardır. Bu yazımı okuduktan sonra kendinizi bir gözlemleyin. Örneğin öfkelendiğiniz bir olay olursa kendinizi bir sorgulayın. Göreceksiniz ki öfkelenmeden önceki duygunun farkına varabileceksiniz. Bu duyguyu tanıdığınız zaman öfkeyle başa çıkma konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız.  Öfkelenmenize sebep olacak hiçbir şey yaşamamanız dileği ile. Sevgilerimle.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.