Balıkesir Merhaba Gazetesi

Öfke Utanç Ve Acı

Öfke Utanç Ve Acı
Demet Tok( demettok@gazetemerhaba.com )
06 Eylül 2022 - 7:22

Öfke Utanç Ve Acı

 

Katolik kilisesinde rahip olarak görev almak için en önemli şart “bekâret andı” yapmakmış. Nedeni ise, Tanrı ile rahip arasında saf bir bağın oluştuğu ve aynı zamanda da din adamının laik cemaatten daha iyi ayrıştırıldığı farz ediliyormuş.

Kilisenin katı kuralları ve inanç sistemi yasak koyadursun, insanın doğası gereği var olan cinsel dürtülerine asırlardır bir çözüm bulunamamış olacak ki, Katolik dünyası tarihinin en derin krizini yaşamaya başlamış. Kiliselerde “çocuk istismarı, tacizi ve tecavüzü” hakkında başlayan sorgulamalar sonucu yapılan açıklamalar ayyuka çıkıca da Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı olan Papa Francesco, af ve özür dilediği bu durum karşısında, öfke, utanç ve acı duyduğunu belirtmiş. Gerekçesi olmayan bu sapkınlığa çözüm bulmak için papa reform çağrısı yapmış, Amerika’nın önde gelen rahipleri ise evlilik müessesinin rahipler için de olmasının şart olduğunu ileri sürmüşler. Bunca zamandır yaşanan tacizleri örtbas etmeyi tercih eden ve yüklü tazminatlarla mağdurların susmasını sağlayan Katolik Kilisesi, reform çağrısı karşısında bu kez de fikir ayrılığına düşmüş. Umarım cinsel istismarın son bulması için kalıcı bir çözüm bulurlar ve bu çözüm global başarı sağlar.

Eğitim düzeyi yüksek olan toplumlarda genel suç oranının düşük olmasına karşın, din adına hizmet eden bu insanların insanlık dışı sapkınlıklarla anılması gerçekten utanç verici. Nasıl bir bilinç kendi kendine yasakladığı cinselliği ve kontrol edemediği cinsel arzularını masum çocuklar üzerinden gizli bir şekilde sürdürebilir? Dini kurallar, vicdan ve ahlak bunun neresinde? Hatta insanlık neden dinden uzaklaşıyor? Acaba dini gerekliliklere ve gelişen dünyaya uymayan söylem ve eylemlerle lekelenen inanç sisteminin değer, din adamlarının ise güven kaybetmesi bu uzaklaşmanın nedeni olabilir mi?

İnsanlığın varoluşundan itibaren devam edegelen ve üreme aracı olan cinsellik, çoğu toplum ve topluluklarda ayıp, günah ve yasak olarak kabul görmesine rağmen en çok da o toplum ve topluluklarda suç olarak işleniyor. Bu nedenle cinsel istismar ile mücadele edebilmek için onun doğası hakkındaki gerçekleri incelemek ve bu konuda çocuk yaştan itibaren bireyleri bilgilendirmek eğitim kurumlarının asli sorumluluğu olmalıdır.

 

Demet TOK

Köşe Yazarı

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.