Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÖĞRENCİLER ÜRETİM TESİSİ KURDU

ÖĞRENCİLER ÜRETİM TESİSİ KURDU
25 Kasım 2019 - 16:59

Vali Ersin Yazıcı, Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Ev Tipi Yoğurt Üretim Tesisi” ile “Doğal Oyuncak Yapımı Atölyeleri”nin açılış törenine katıldı. Balıkesir’de meslek lisesi öğrencileri gıda laboratuvarında ürettiği yoğurt ve süt ürünlerini satışa çıkardı. Ürünler, doğal ve katkısız olmasının yanı sıra kalite ve güvenirliğiyle yoğun talep görmesi bekleniyor.

Balıkesir’in Altıeylül ilçesindeki Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hayvansal ve doğal ürünler üretiyor. Gıda laboratuvarında tamamen doğal ve katkısız yapılan bu ürünler, destek bekliyor.Doğal oyuncak üretimine de başlayan Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, çocuk sağlığını korumak istiyor. Adeta fabrika gibi üretim yapacak lisede öğrenim gören öğrenciler de mesleki hayatı başlamadan önce tecrübe kazanıyor. Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Teknolojisi ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümleri ile projenin genel amacı olarak sağlıklı yaşamı destekleyen, güvenilir, hem lezzet hem sağlık prensibiyle hareket eden uzun süreli işbirlikleri ve geleneksel üretim yöntemlerini amaçlayan toplumla paylaşmayı odaklanan iyi bir yaşam hareketi olarak nitelendiriliyor.

GÜNEY MARMARA KALKINMA AJANSI MALİ DESTEK VERDİ

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından sağlanan mali destek ile kurulan gıda laboratuvarı ile üretimin her aşamasında okul bünyesinde yapılabilir olması üretim kalitesini arttırdığı gibi, öğrencilere de önemli katkılar sağlıyor. Güney Marmara Kalkınma Ajansı “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Altıeylül Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hayata geçirilen “Geleceğim Sağlık Olsun” Projesine verdiği destekler sonucunda mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve bölgemiz sanayisine ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü ihtiyacına katkı sağlandı.

İHTİYAÇ DUYULAN NİTELİKLİ ELEMANLAR BU OKULLARDA YETİŞİYOR

Vali Yazıcı programda yaptığı konuşmada, teknik ve mesleki liselerin önemine işaret ederek, bu liselerin iş kollarında ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetişmesinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi. Vali Yazıcı, “Bu okulda çocuklarımız mesleki eğitimlerini tam olarak alıyor. Çalışma hayatına atıldıklarında da gördükleri eğitim sayesinde ne yapacaklarını bildikleri için başarılı oluyorlar.” diye konuştu.

BU OKULLARA TÜRKİYE’NİN İHTİYACI VAR

Meslek liselerinin sektörlere büyük katkı sağladığını belirten Vali Yazıcı, “Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Bu okullarımız, Türkiye’nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı, genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Meslek lisesi mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor.”dedi.

MASLOW İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ

Vali Ersin Yazıcı konuşmasının devamında, günümüzde tüketicilerin ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilmenize ve karşılayabilmenize yardımcı olacak Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi’nden örnekler verdi:”Maslow’a göre bireyler yaşamlarında kendileri birtakım hedefler belirler ve bu doğrultuda yaşamlarını biçimlendirirler. Maslow tarafından belirtilen ve ihtiyaçlar kategorisinde ilk basamak olan bu fizyolojik ihtiyaçlar her bir birey için doğumla başlayıp yaşamın sonuna kadar karşılanması gereken temel ihtiyaçlardır. Sağlıklı yaşam herkesin istediği ama çoğunlukla çaba göstermediği bir konudur. Sağlıklı bir yaşam için herkesin üzerine düşen görevleri vardır ve bunları uygulamak çok önemlidir.”

ÇALIŞMA, ÖZVERİ VE İNANÇ

Lise öğrencilerinin doğal oyuncaklar üretmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Vali Ersin Yazıcı, “Başarılı insanların öykülerini her zaman dinleyip ya da okumalıyız. Ve hepsinin temelinde çok sevmek, çalışma, özveri ve inanç olduğunu düşünüyorum. Geleceğimiz olan çocuklarımız için doğal oyuncaklar hazırlamamız lazım. Çevreye duyarlı ve çocukların sağlığını bozmayan oyuncak yapılması projesi ülkemizde gelişiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye’de 4 okulu doğal oyuncak üretiminde pilot il seçti. Balıkesir’de bu listenin başında. Yapılan çalışmaların tasarımını ve işçiliğini de kendileri yapan okul öğretmenlerini ve öğrencilerini bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.
Üretim tesislerinin açılış törenine Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Veysel Fidan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkan Vekili Hasan Yıldız, Hayırsever Fahri Kiraz, GMKA Yetkilileri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.