Balıkesir Merhaba Gazetesi

Öğrencilere çevre eğitimi

Öğrencilere çevre eğitimi
12 Mart 2016 - 0:08

Genel

Öğrencilere çevre eğitimi

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başlatılan “Atıkların geri dönüştürülmesi, kaynağında ayrı toplanarak minimize edilmesi” konusunda 2 bin öğrenciye çevre eğitimi verildi.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü tarafından “Atıkların geri dönüştürülmesi, kaynağında ayrı toplanarak minimize edilmesi” konusunda iki ay önce başlatılan eğitimler çerçevesinde Ali Hikmet Paşa İlkokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Gaziosmanpaşa İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Namık Kemal İlkokulu ve 23 Nisan İlkokulu’nda iki bin öğrenciye çevre eğitimi verildi. Kimyager Lütfü Filiz, Mühendis Cansu Ata ve Eğitmen Uğur Baysal tarafından verilen eğitimlerde; ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, atık piller ve bayat ekmeklerin kaynağında ayrı toplanarak geri kazanımı hakkında öğrencilere bilgilendirme çalışması yapıldı.

 

GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ

Çevre Eğitiminde öğrencilere geri dönüşümün önemini vurgulamak için ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanarak enerji tasarrufu sağladığı, ekonomiye katkıda bulunulduğu ve atık miktarını önemli ölçüde azaltarak hammadde kaynağı sağladığı ve 1 ton atık kâğıdın geri kazanımıyla 17 ağacın kurtarıldığı belirtildi. Ayrıca eğitimlerde; bitkisel atık yağların insan sağlığını ve çevreyi önemli ölçüde tehdit ettiği, atıksu toplama sistemlerinde daralmalara sebep olduğu, akarsu, göl ve denizlere ulaşarak orada yaşayan canlı hayatını tehlikeye soktuğu anlatılarak, 1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğinin altı çizildi. Eğitimde slayt ve çizgi film sunumları yapılarak, öğrencilerin soruları cevaplandırılırken, eğitime katılan tüm öğrenciler geri dönüşümün önemini belirten resim defterleri ile ödüllendirildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.