Balıkesir Merhaba Gazetesi

Öğrencilerin Atatürk Sevgisi

Öğrencilerin Atatürk Sevgisi
09 Mart 2015 - 0:11

Genel

Atatürk, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun “çocuk” diye seslenirdi. Onun sözlüğünde çocuk sevgi demekti. O´nun çocuğu yoktu ama içinde bitip tükenmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Alişuuri İlköğretim Okulu öğrencileriyle Atatürk sevgisi hakkında sohbet ettik.
MERİÇ AKBULUT: Atatürk 1881 yılında doğmuştur. Atatürk yurdumuzu İngilizlerden kurtarmış. Onu çok seviyorum.
ZEYNEP İNCE: Atam seni çok severim. Aydınlık bir ülke olmamıza sebep olmuştur. Keşke yaşasaydı ve biz onu görebilseydik. Onu çok seviyorum görmesem de.
ESRA ERDEM: Atatürk’ü çok seviyorum. Çünkü Atatürk bizi düşmanlardan kurtardı. Milletimizi korudu. Yenilikler getirdi.
ECE ÖZALTIN: Çok yıllar önce Atatürk savaşta vurulmuş sanmışlar ama kurşun pusulasına gelmiş. Savaştan bir gün sonra yürürken Atatürk bir çocuk görmüş çocuğa senin adın ne demiş. Benim adım Mustafa demiş. Benim adım da Mustafa ama birde Kemal demiş. Onu çok seviyorum.
EFE BAYKAN: Seni çok seviyorum. Hatta senin için bir şiir yazdım. “Atatürk’üm sen bizim için hayatını tehlikeye attın”. Birde bu var: “Sordum seni dağına taşına Türkiye’min Herkes kendinden emin yükseldi gür sesler, umutları sevgiler o biziz bizleriz hepimiz bir parçayız Atatürk’ten.”
KAMİLE CEREN GÖKÇÜ: Atatürk 1881 de doğmuştur. Atatürk’ü çok seviyoruz. Keşke hayatta olsaydı.
1881 de bir bebek doğdu
Annesi adını Mustafa koydu
Sarı Saçlı mavi gözlü o güzel bebek
Büyüdü büyüdü Atatürk oldu.
KAAN ASLAN: 1881 Yılında doğdu. Bizlere Alfabeyi öğretti. Annesi Mahalle Mektebine gitmesini istedi. Babası da gitmesini istedi. Annesinin adı Zübeyde Hanım, babasının adı Ali Rıza Efendi, kardeşinin adı da Makbule Hanım’dır.
İREM BİNİCİOĞLU: Atatürk’ü çok seviyorum. Keşke yaşasaydı. 1881 yılında Selanik’te doğdu.
1881 de bir bebek doğdu
Annesi adını Mustafa koydu
Sarı Saçlı mavi gözlü o güzel bebek
Büyüdü büyüdü Atatürk oldu.
ZEYNEP KARAOĞLU: Atatürk 1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım Babası Ali Rıza Efendi. Atatürk öğrenim hayatını şöyle anlatmıştır; Annem ilk önce mahalle mektebine gitmemi istedi. Babamda yeni açılan Şemsi Efendi mektebine gitmemi istedi. Nihayet babam işi ustaca halletti. İlk önce mahalle mektebine sonra da Şemsi Efendi mektebine gittim. Birkaç gün sonra babası vefat etti.
UTKU OKUR: Atatürk’ün Meslek Hayalleri; Öğretmenlik, askerlik, alfabemizde Arap harfleri vardı. Sonra Atamız Türkçe dedi. Atatürk’ün Okulları: Mahalle mektebi diyen annesiydi yani Zübeyde Hanım. Babası da Şemsi Efendi diyordu Atatürk ilk önce Şemsi Efendi mektebine daha sonra da Mahalle Mektebine, babası ölünce de teyzesinin yanına gittiler. Atatürk’ün köpeği ve atı vardı. Köpeğinin adı Fox atının adı da Sakarya’ydı. Atatürk bombalı tüfekle ve silahla savaşmıştır. Atatürk emirler veren bir komutandı. Çanakkale savaşını başlattı. Atatürk savaştan sonra hasta olduğu için öldü.
ORHAN BAYRAK: Atatürk’ü herkesten çok seviyorum. Çünkü Atatürk dünyamızı yeniledi. Soyadı kanununu çıkarttı. Köylü Milletin Efendisidir dedi. Onu her şeyden çok seviyorum. 1881 de bir bebek doğdu, Annesi adını Mustafa koydu, Sarı Saçlı mavi gözlü o güzel bebek, Büyüdü büyüdü Atatürk oldu.
ELİF ÖZALTIN: Atatürk 1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım Babası Ali Rıza Efendi. Atatürk öğrenim hayatını şöyle anlatmıştır; Annem ilk önce mahalle mektebine gitmemi istedi. Babamda yeni açılan Şemsi Efendi mektebine gitmemi istedi. Nihayet babam işi ustaca halletti. İlk önce mahalle mektebine sonra da Şemsi Efendi mektebine gittim. Birkaç gün sonra babası vefat etti.
AHMET KEREM AKÇA: Atatürk yurdumuzu düşmanlardan kurtardı. İlk Cumhurbaşkanımızdır. İngilizlere ve Fransızlara karşı yaptığımız Çanakkale Savaşında zaferi kazandırdı. Annesi Zübeyde Hanım Babası Ali Rıza Efendi, kardeşinin adı da Makbule Hanım’dır. Ve Atatürk 1938 yılında vefat etmiştir.
BERFİN BURAK: 1881 yılında Selanik’te bir bebek doğdu, Annesi adını Mustafa koydu, Sarı Saçlı mavi gözlü o güzel bebek, Büyüdü büyüdü Atatürk oldu. Onu çok seviyorum.
HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.