Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÖĞRENİYORUZ, GELİŞİYORUZ

ÖĞRENİYORUZ, GELİŞİYORUZ
17 Aralık 2014 - 0:08

Genel

Çocukların kâğıt, renkli boya kalemleri, suluboya gibi malzemelerle erken yaşta tanışması, gerek okul yaşamında gerekse yazma becerisinin artmasında açısından önemlidir. Hem yaratıcılığı artarken hem de el kasları güçlenir. Çocuklarınıza hamur, çocuk makası, tutkal, boya kağıt verin. Hikâye anlatan resimler çizmelerini isteyin. Hatta duygu ve düşüncelerini sorun. Hatta bir kutu yapın ve çocuğunuzun yaptığı bütün resimleri burada saklamasını önerin böylelikle hırsla daha güzel resimler yapacaktır. Boyama çalışmaları öncelikte çocukta kalem tutma becerisini arttırır. İlk etapta çocuğunuzdan sınırları taşırmadan bir boyama yapmasını beklemeyin. Doğal yeteneği olan ve 2-3 yaşında istediği her şeyi çizebilen çocuklar her zaman olacaktır ama sizin çocuğunuz bu olmak zorunda değil. Bırakın hangi rengi istiyorsa ve ne çizmek istiyorsa onu çizsin. Siz elinizden geldiğince onunla beraber çizimlere katılarak onu teşvik edin. Gerisini zaten o halledecektir.

ECRİN: Ben resim yapmayı çok seviyorum. Kartonlara resim yapıyorum sonra onları kesiyorum. Kendime maskeler yapıyorum. Yaptığım resimleri annem odama asıyor. Rengarenk boyalarla resim yapmayı çok seviyorum.

KEREM: Resim yapmayı çok sevmem. Ama kesme ve boyamayı seviyorum. Kestiklerimi birleştiriyorum yapışkanla. Çok eğlenceli.

EGEMEN: Ben en çok baskı yapmayı çok seviyorum. Eğleniyorum ve yeni yeni şekiller öğreniyorum.

UMUT: Ben renkleri çok sevdiğim için sulu boya ya da pastel fark etmez her şeyle resim yapmayı seviyorum.

MELİKE: Ben hep prenses resmi çizmeyi seviyorum. Onu süslüyorum ve rengârenk kıyafetler giydiriyorum. Çok şeker oluyorlar.

SELEN: Ben doğa resmini çok seviyorum. Ağaçları ve çiçekleri çok sevdiğim için hep onların resmini çizmesini severim. En sevdiğim renkler yeşil, pembe ve mavi.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.