Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÖĞRENME VE KOLAYCILIK-1-

ÖĞRENME VE KOLAYCILIK-1-
20 Şubat 2015 - 0:02

Genel

Her canlının doğuştan var olan bir yeteneği vardır. Yeteneksiz canlı yoktur, yeteneği keşfedilmemiş canlı vardır. Her canlının fevkalade olan bir özelliği YARADAN tarafından verilmiştir. Bu yetenekleri bulup, gün yüzüne çıkarılması, eğitim yolu ile olur.

Geçenlerde bir minibüsle, Balıkesir’den ilçeme doğru seyahat ediyorduk. Yanımdaki koltuğa iki öğrenci oturdu. Ellerinde yetenekli ve akıllı telefonları vardı. Sağı solu hiç görmeden devamlı telefonla oynuyorlardı. Dolmuşta bulunan yolcuları görmedikleri gibi konuşulanları da duymuyorlardı. Pür dikkat telefona odaklanmışlardı. Parmaklarını hızlı hızlı hareket ettirerek, telefonun düğmelerine basıyorlardı. Hayıflanarak dayanamayıp birinin omzuna dokunup sordum.

– Günde kaç saat telefona zaman ayırıyorsun? dedim.

-Boş kaldığım her zamanda telefonlayım.

-Bu telefonun derslerine ve hayattaki başarılarına faydası var mı? Dedim.

-“Yok” diye cevapladı ve devam etti. “Ne yapayım canım sıkılıyor. Boş boş oturmaktansa, telefonla oynamak geçicide olsa mutluluk veriyor bana” diye cevapladı.

-Görüşmelerden başka hiç bir faydası olmayan bu alete bu kadar bağlanma. Sana mutluluk verip, hayat akışını dolduracak olan bir öneride bulunayım mı? Aniden telefonu önemsizleşivermişti.

-Nasıl bir şey önereceksin?

-Sınıfında başarı oranın nasıl?

– Eh… İyice.

-İlk üç kişi arasında olmak ister misin?

-İsterim.

-Birinci olmakta ister misin?

-Kim istemez ki?

-Sınıfındaki her konuda birinci olsan mutlu olur musun?

-Elbette.

Can sıkıntısını gidermenin yolunu bulduk. Yeni bilgiler öğrenmek insana mutluluk verir. Yeni keşifler yapmak insanı heyecanlandırır. Yeniden denemek ve yeniden araştırmak insana hem heyecan verir, ham mutlu eder. Sınıfta yeni bilgilerle donanıp ilk sıralara girmek mutluluğun kalıcı olmasını sağlar. Hem okulda, hem ailede ve hem de çevrede takdir görürsünüz. Takdir ve taltif edilerek yaşamak kadar mutluluk veren hiçbir olay yoktur.

Yeni bilgiler öğrenme, beyindeki sinir hücreleri arasında yeni yeni bağlar meydana getirir. Her bağlantı zekânın gelişip büyümesi demektir. Derslerde yeni bilgiler öğrenmek, zihindeki yeni hücrelerin bağ kurarak gelişip büyümesi ve çoğalması demektir. Yeni bilgiler zihin dağarcığında çoğalttıkça, zekânın da çoğalması sağlanacaktır.

İnsan doğuştan meraklı yaratılmıştır. Sormak, araştırmak, uğraşmak, bulmak ve bulduklarını uygulamak, beynin temel fonksiyonlarıdır. Öğrendikçe ve beyin gelişip büyüdükçe yeni şifalı kimyasal sıvılar salgılayarak öğrenmeyi ödüllendirir. Bu sıvıların beyni geliştirdiği gibi, vücudun diğer organlarını da etkisi altına alacağı muhakkaktır. Bu sıvıların öğrenmeyi de etkileyeceği ve insanı rahatlatacağı görülecek, böylece sıkıntılardan kurtulmayı sağlamış olacağız.

Öğrenciler ikisi birden dikkatle dinliyorlardı. Devam ettik karşılıklı konuşarak anlatmaya.

Öğrenmeyi terk eden beyin, çalışmayan aletin küflenmesi gibi paslanıp kalacak ve işte o zaman esas sıkıntılar ve mutsuzluklar başlayacak. Kötü tecrübe ve alışkanlıklar, insandaki öğrenme heyecanını yok eder. Öğrenme dilinde buna MOTİVASYONSUZLUK deriz. Motivasyonunun kaybeden insan, cesaretini yitirir. Ne yapacağını ve nereden başlayacağını bilemez. Çalışmayı angarya ve lüzumsuz bir olay olarak görmeye başlar. Çalışmayan organlar, beyninde tembelleşmesini sağlar. Tembelleşen beyin Olumsuz ve mutsuz düşüncelerle dolar. Yapamam, başaramam, beceremem, zor işe giremem, bu iş olmaz gibi duygular bizi hazırcılığa sürükler. İşte o zaman eldeki hazır telefonlarla oyalanma yolunu seçeriz. Yarın devam edelim inşallah.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.